Jak można stwierdzić depresję?

Witam moje pytanie czy są jakieś badania żeby stwierdzić depresję?

Dzień dobry! Aby stwierdzić depresję, należy udać się na konsultację psychologiczną lub psychiatryczną. Są różne klasyfikacje, według których diagnozuje się depresję (DSM IV, V, ICD-10) Po szczegółowym wywiadzie można postawić diagnozę. Według ICD-10 dla stwierdzenia pełnego epizodu depresji muszą być stwierdzone przez lekarza/psychologa co najmniej dwa objawy podstawowe i dwa objawy dodatkowe. Co ważne, objawy te muszą się utrzymywać przez co najmniej dwa tygodnie.

Objawy podstawowe to: obniżony nastrój, utrata zainteresowań i zdolności do radowania się (anhedonia), zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności.
Natomiast objawy dodatkowe to: osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy i małej wartości, pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości, myśli i czyny samobójcze, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt.
Warto też wziąć pod uwagę, że często objawy te mogą być wywołane innymi schorzeniami, dlatego przy konsultacji trzeba o nich powiedzieć.

Dobry Wieczór Panu,

Stan depresyjny można stwierdzić na podstawie osobistej konsultacji, wywiadu oraz testu.

Jeśli symptomy obniżonego nastroju i towarzyszące objawy utrzymują się powyżej dwóch tygodni, można mówić o depresji.

Z przesłaniem dla Pana tylko zadowalającego nastroju,
irena.mielnik.madej@gmail.com