Okresowe zmiany nastroju a początkowe stadium depresji

Witam. Od jakiegoś czasu trapią mnie okresowe zmiany nastroju. Są chwile euforii i dobrego samopoczucia, ale po nich następuje pogorszenie. obecnie jestem w związku z koleżanką byłej dziewczyny, zastanawiam się czy to jest przyczyną. Czy nie stawiam sobie zbyt wygórowanych wymagan odnośnie angażowania się w ten związek. od jakiegoś czasu mam spadek łaknienia, są też chwile, w których uronię kilka łez. Jak jest mi źle. czy to jest początkowe stadium depresji.

Żeby postawić diagnozę, potrzebna jest konsultacja u lekarza psychiatry bądź psychologa klinicznego. Jeżeli obawia się Pan, że Pana stan wskazuje na depresję, zachęcam do skorzystania z konsultacji psychiatrycznej. Drugą kwestią jest to, że niepokoi się Pan tym, jak przeżywa związek, wygórowanymi wymaganiami. Jeżeli emocje, których doświadcza Pan w związku z nową relacją niepokoją Pana, zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty.

Szanowny Panie,
zależy jak długo trwają objawy i jakie one są. Samo złe samopoczucie nie musi oznaczać depresji. Depresję możemy zdiagnozować, jeśli przez co najmniej dwa tygodnie występują co najmniej dwa z trzech poniższych objawów: obniżenie nastroju, utrata zainteresowań i anhedonia, mniejsza energia lub wytrzymałość na zmęczenie, oraz dwa lub więcej objawów takich jak: trudności w skupieniu uwagi,obniżenie samooceny,odczuwanie winy, czucie się bezwartościowym, pesymistyczne postrzeganie przyszłych wydarzeń, myśli bądź zachowania suicydalne lub zachowania autoagresywne, problemy ze snem, zmniejszenie apetytu.
Jeśli podejrzewa Pan u siebie depresję proszę skontaktować się z lekarzem psychiatra i psychoterapeutą i zastosować się do ich wskazówek. Życzę zdrowia!