Witam,
wśród głównych objawów towarzyszących rzuceniu palenia są: rozdrażnienie, niepokój, depresja. Warto pamiętać, że wszystkie te objawy są przejściowe i żaden z nich nie stanowi zagrożenia dla życia, w przeciwieństwie do kontynuowania palenia… Gdyby było naprawdę ciężko, zachęcam do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą w celu opracowania narzędzi minimalizowania skutków objawów wynikających z walki z uzależnieniem.
Obniżony nastrój można w dużym stopniu próbować zwalczyć dietą: jedzeniem większej ilości owoców i warzyw (zwłaszcza brokułów, szpinaku), ryb (zawierających kwasy tłuszczowe omega-3), orzechów - posiłków bogatych w witaminy z grupy B i C, a także jedzenie gorzkiej czekolady.
W walce z depresją cuda czyni ruch, który może być także pretekstem do oderwania myśli od nałogu - bieganie lub dłuższe spacery, pływanie może wpływać na poprawę Pana nastroju, dlatego warto się nawet zmusić się do aktywności fizycznej.
Może Pan także spisać na kartce rzeczy, które sprawiały Pani przyjemność i nie są związane z paleniem papierosów. Zastanowić się, czemu ich Pan nie robi, czy jest możliwe, by znowu je Pan zaczął robić, a może częściej? A może chciałby Pan się czegoś nauczyć nowego i warto spróbować zabrać się za to właśnie teraz? Nowa pasja może zdziałać cuda.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Dzień dobry,
Jeżeli podejrzewa Pan u siebie depresję to może Pan udać się na konsultacje do lekarza psychiatry, który po zbadaniu Pana, zaproponuje odpowiednie postępowanie lecznicze.
Witam serdecznie,
O ile przy odstawieniu -porzuceniu nałogu związanego z paleniem papierosów mogą towarzyszyć pewne objawy natury psychologicznej jak rozdrażnienie, słabsza koncentracja początkowo czy obniżenie nastroju, to sama depresja w rozumieniu klinicznym nie jest bezpośrednio wiązana z tym etapem, który Pan przechodzi a który jest przejściowy. Jeżeli potrzebuje Pan wsparcia podczas tego trudniejszego czasu polecam skorzystanie z konsultacji psychologicznej bądź najlepiej konsultacji z osobą, która prowadzi terapie antynikotynowe bądź jest terapeutą od innych uzależnienień.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Gratuluję, że rzucił Pan palenie i podarował sobie dłuższe, lepsze życie! Papieros zapewniał w Pana życiu jakąś równowagę, dzięki niemu Pan się uspokajał, miał chwile dla siebie, chwile spokoju, wytchnienia. A teraz nagle tego brak... więc depresja!
Jest to naturalne i minie, gdy znajdzie Pan alternatywne sposoby na zachowanie równowagi. Jeśli papieros Pana uspokajał, co teraz może to Panu dać? spacer? Jeśli był małą przyjemnością - co teraz może nią być? Itd..
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Trudności w rzuceniu palenia papierosów – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak namówić osobę do rzucenia palenia? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Sposoby na skuteczne rzucenie palenia – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak oduczyć się palenia? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Nadmierny apetyt po rzuceniu palenia – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Sposoby na szybkie rzucenie palenia – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak skutecznie rzucić palenie papierosów? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Skuteczny środek na rzucenie palenia – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Nadmierne pocenie się w nocy po rzuceniu palenia – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Nerwowość, nadpobudliwość i przybieranie na wadze po rzuceniu palenia u 61-latki – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
artykuły
Jakie są różnice w paleniu papierosów i rzucaniu nałogu między kobietami a mężczyznami?
Wielokrotnie próbowałaś rzucić palenie i ciągle wr
Rzucanie palenia - plastry, gumy, tabletki, psychoterapia, akupunktura, hipnoza, homeopatia
Oto kilka dobrych rad, jak skutecznie uwolnić się
Przyczyny palenia papierosów
Dlaczego ludzie palą papierosy? Motywów może być b