Brak energii, smutek, lenistwo i nerwy a objawy depresji

Witam. Mam problem. Otóż jestem ciągle przybity, denerwuje się szkołą, przyszłością, nie mam ochoty na żadną czynność, nie mam energi do życia. Najchętniej bym siedział ciągle w domu. Jestem smutny, rozleniwiony i widzę wszystko w czarnych barwach. Czy to mogą być objawy depresji? Pozdrawiam

To mogą być objawy depresji np. wywołanej wkroczeniem w etap dorosłości związany z przejęciem odpowiedzialności za siebie i swoją przyszłość.
Dlatego polecam wizytę u psychologa.
Pozdrawiam

Dzień dobry, objawy o których pan pisze na pewno wskazują na obniżenie nastroju, jednak czy jest to depresja - musi być zdiagnozowane przez specjalistę. Jeżeli sytuacja utrzymuje się od dłuższego czasu, zachęcam do konsultacji u psychologa - psychoterapeuty w celu dokładniejszej doagnozy. Pozdrawiam.

Witam,

Być może Pana samopoczucie jest związane z sezonowym przesileniem wiosennym. U części osób takie stany pojawiają się najczęściej w lutym lub na przełomie marca i kwietnia i wkrótce ustępują. Jeżeli jednak opisana przez Pana sytuacja trwa dłużej niż dwa tygodnie, należy się zaniepokoić. Wtedy warto zrobić podstawowe badania w celu wykluczenia choroby (np. anemii), a jeśli wszystko jest w porządku z wynikami, zasięgnąć porady psychologa.
Jeśli chodzi o aktywności, które może Pan sam wykonać, żeby dodać sobie nieco energii, są to: chodzenie na spacery lub bieganie, spożywanie posiłków bogatych w witaminy z grupy B i C, połykanie tabletek zawierających związki żelaza, wapnia i magnezu, jedzenie gorzkiej czekolady…

Pozdrawiam
Elwira Chruściel