Czy takie objawy u mojej żony świadczą o depresji?

Witam moja zona jest przygnebiona, ciagle myśli zle o sobie, coraz rzadziej się uśmiecha, odnosze wrazenie jak by szukala pretekstu sie czepiania by wywolac kłótnie, nic jej sie.nie podoba nic ja nie cieszy, to ze zrobie jej obiad kolacje pomoge w domu nie pomaga nie chce sie przytulic nie chce odwzajemniac milych slow typu misiu, kotku, kochanie. Tylko twardo po imieniu. Cobym nie zrobił cos nie tak to tylko po to by ja zdenerwowac i pokazac ze jest gorsza tak mowi. Co robic czy to depresja?

Dzień dobry,
Zastanawia mnie to od kiedy mają miejsce te objawy i czy domyśla się Pan powodów. Diagnoza depresji wymaga spełnienia określonych kryteriów diagnostycznych, czyli musi wystąpić określona ilość objawów trwających wystarczająco długo (minimum 2 tygodnie). Do typowych objawów depresji należą: obniżenie nastroju; anhedonia (niezdoloność przeżywania przyjemności); zmniejszenie energii prowadzące do zwiększonej męczliwości i spadku aktywności; osłabienie koncentracji i uwagi; zaniżona samoocena; poczucie winy; zaburzenia snu; pesymistyczne widzenie przyszłości;myśli i czyny samobójcze; zaburzenia apetytu; (do zdiagnozowania depresji wystarcza obecność 4 objawów). W tym momencie może Pan się zastanowić, które z wymienionych są obecne u Pana żony i od jak dawna. Oczywiście opisane objawy mogą świadczyć o depresji lub jej początkach, ale postawienie jednoznacznej diagnozy wymagałoby bezpośredniej konsultacji ze specjalistą. Warto zwrócić także uwagę na to, że nawet jeśli osoba nie może otrzymać jednoznacznej diagnozy (nie spełnia kryteriów) to jej stan również może wymagać interwencji. Dzieje się tak, ponieważ depresja może się dopiero rozwijać lub osoba cierpi na subkliniczną postać tego zaburzenia (subdepresję) lub jej łagodną odmianę jaką jest dystymia. Polecam konsultację z psychiatrą lub psychologiem psychoterapeutą i ewentualnie wówczas podjęcie leczenia. Mam nadzieję, że uda się Panu pomóc żonie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/