Czy są jakieś sposoby na radzenie sobie z takim lękiem?

Witam. Mam lekką schizofrenię paranoidalną od lat przy której nie dostaję psychoz i nie ląduje w szpitalu (taki dziwny przypadek ze mnie, nawet leki odstawiam), ale za to mam bardzo silne lęki na które dostaję od miesiąca lek przeciwdepresyjny Dutilox 60 mg (diagnozowali mi wcześniej fobię społeczną i lęk uogólniony, za 2 miesiące się dowiem jakiego rodzaju lęki to są dokładnie) i mam iść na psychoterapię. No i do tego doszła jeszcze bardzo silna ankraofobia. Mieszkam nad morzem i boję się wichury, sprawdzam prognozy już nie pamiętam od kiedy, w mediach jeszcze straszyli orkanami, były wichury 120 km/h, czytałem o zmianie klimatu i że te zjawiska będą częstsze, miałem myśli samobójcze żeby tego uniknąć, kiedy wieje to żeby zasnąć włączam głośno telewizor i zatykam uszy, przy ostrzeżeniach i prognozach o silnym wietrze serce mi wali jakbym miał zawału dostać itd. Strasznie to przeżywam, a terapię będę miał niewiadomo kiedy na NFZ. Teraz pytanie czy ten Dutilox mi pomoże na ankraofobię? Bo lekarz mi mówił bez przekonania, że coś tam pomaga, ale fobii izolowanych nie leczy się farmakologicznie tylko terapią. Albo czy są jakieś sposoby na radzenie sobie z takim lękiem? Jest zima i wtedy silny wiatr jest częściej i trwa nawet dobę, tyle będę się męczył :(

Dzień dobry,

Opisuje Pan swoje problemy i zwraca się z pytaniami z nimi związanymi.

Pytanie o leki jest pytaniem do psychiatry, który wystawia dla Pana recepty. Jeśli chodzi o pytanie dotyczące radzenia sobie z silnym lękiem jest to pytanie, które może Pan zadać w ramach psychoterapii. Istnieje mnóstwo sposobów radzenia sobie z lękiem, przy czym sprowadza się to do odbycia terapii. Czytam, że oczekuje Pan na rozpoczęcie terapii w ramach NFZ. Rozważał Pan inne możliwości? Np. terapię z krótszymi terminami oczekiwania w placówkach poza NFZ?

Aniceta Kijewska

psycholożka

aniceta.pl