Lęk przed dorosłością

Witam, mam 29 lat. Nie pracuję. Boję się powrotu do pracy z lęku przed własną niedorosłością - brakiem asertywności oraz umiejętności spokojnego znoszenia krytyki. Czy takich umiejętności można się nauczyć? Jestem teraz w mieszkaniach chronionych w Łodzi. Kiedy będzie odpowiedni moment na pracę?

Witam,
z Pana opisu wynika, że doświadczane emocje utrudniają Panu realizację codziennych zadań. Chciałby Pan zmienić coś w swoim sposobie reagowania, tak aby lepiej radzić sobie. Nad oświadczanym lękiem, który zwykle jest podłożem podobnych reakcji, można pracować. Z tego względu zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii. Z usług takich można skorzystać zarówno prywatnie, jak i w ramach refundacji NFZ. Z bezpłatnych usług można korzystać w Poradniach Zdrowia Psychicznego.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Oczywiście, że można się nauczyć wspomnianych przez Panią umiejętności, rozwinąć je w sobie w takim stopniu, aby w satysfakcjonujący sposób funkcjonować w życiu zawodowym. Jednak stwierdzenie "lęk przed niedorosłością", czy może raczej "lęk przed byciem dorosłą" zawiera zapewne drugie dno- może kryje się za tym szerszy problem, może wskazówek należałoby szukać w Pani historii osobistej.
Dlatego zachęcam do rozważenia kontaktu z psychologiem i decyzji o ewentualnym rozpoczęciu psychoterapii. Jeżeli obecnie Pani nie pracuje, proszę wziąć pod uwagę terapię w ramach NFZ.