Odczuwanie dużego lęku przed jazdą samochodem

Witam, Odczuwam duży lęk przed jazdą samochodem(zarówno jako kierowca i pasażer). Unikam jak tylko mogę podróży samochodem. Kiedyś bardzo lubiłam prowadzić, sprawiało mi to dużą przyjemność. Obecnie boję się jeździć, boję się, że kogoś potrącę itd. Każdy błąd na drodze (czasami niewielki, który inni jak im opowiadam nie uważają za błąd) przeżywam bardzo długo, rozmyślam, czuję się winna. Miałam dwie stłuczki nie z mojej winy, jednak strach zaczął się wcześniej. Jak sobie z tym poradzić?

Witam,
z przedstawionego opisu wynika, że doświadcza Pani silnego lęku związanego z uczestnictwem w ruchu drogowym. Doświadczane emocje powodują, że unika Pani takich sytuacji, pomimo wcześniejszego, chętnego angażowanie się w nie. Jak rozumiem doświadcza Pani w związku z taką sytuacją trudności, z tego względu zachęcam do skorzystania z konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą. Taki specjalista będzie w stanie dokładnie ocenić doświadczane przez Panią trudności i zaproponować odpowiednie oddziaływania. W wyniku podjętej przez Panią pracy przy zewnętrznym wsparciu objawy z czasem powinny znacznie zmniejszać swoje nasilenie. W przypadku dolegliwości związanych z lękiem polecana jest szczególnie praca w nurcie poznawczo-behawioralnym. O jej charakterze i szczegółach może Pani przeczytać na naszym blogu http://poznacsiebie.pl. Z terapii można skorzystać również w ramach refundacji z NFZ.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka

Dzień dobry, jeżeli pani lęk pojawił się w pewnym momencie i nadal się utrzymuje poważnie zakłócając pani codzienne funkcjonowanie zachęcam do kontaktu z psychologiem i rozpoczęcia psychoterapii. Polecam terapeutę pracującego w nurcie behawioralno - poznawczym. Pozdrawiam.