Rozstępy na udach i piersiach i wrócenie do wagi sprzed kontuzji

Witam chodzę do drugiej klasy gimnazjum, mam 155 cm wzrostu ,ważąc 57 kg . Mam rozstępy w wewnętrznej części ud i na piersiach ,a pro po piersi ,nie podoba mi się ich wielkość. Powinnam schudnąć ,wiem o tym ,ale cóż nie wiem jak ,tyle się słyszy o tych dietach , ale ja stoję w martwym punkcie , chciałabym powrócić do wagi 43 kg . Przez kontuzje sportową ,nie ćwiczyłam cały rok oraz dużo jadłam . Pomóżcie ,chcę znów wyglądać normalnie !
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Rozstępy są wynikiem szybkiej zmiany kształtu ciała, przez co ich usunięcie jest możliwe tylko dzięki specjalnym preparatom typu kremy, żele itp.
W kwestii diety polecam wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i zwiększenie, w miarę możliwości aktywności fizycznej.
Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne obfitujące w wapń, który wspomaga rozwój kości.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam serdecznie. Rozumiem Pani irytację. W Pani wieku dbanie o wygląd ma ważne znaczenie. Polecam sprawdzenie swoich wymiarów na siatkach centylowych - nie wypadają najgorzej. Ale trzeba uświadomić sobie bardzo ważną rzecz - wciąż Pani organizm się rozwija, zachodzą zmiany w układzie kostnym, hormonalnym. Dlatego wprowadzanie zmian w żywieniu w celu powrotu do satysfakcjonującej masy ciała powinno być ostrożne i...powolne. Szybkie chudnięcie źle wpłynie m.in. na stan skóry. Jadłospis powinien być wcześniej zaplanowany, urozmaicony, pełnowartościowy i przede wszystkim składający się z 5-ciu posiłków. Należy unikać słonych produktów i soli, płynów o działaniu odwadniającym (kawa, herbata, alkohol), pić dużo niskosodowej wody, oraz jeść więcej zielonych warzyw. W celu poprawy kondycji skóry trzeba zadziałać w trzech sferach na raz: żywieniowej, fizycznej (urozmaicony ruch), kosmetycznej.