Spożywanie mleka od krowy w ciąży

Witam. Mieszkam na wsi i od zawsze piję mleko prosto od krowy. Ale teraz, gdy jestem w ciąży nie wiem czy mogę je pić, słyszałam różne opinie na ten temat i nie wiem kto ma racje. Bardzo lubię mleko prosto od krowy, jeszcze gdy jest ciepłe, natomiast nie lubię gotowanego mleka. Więc, czy mogę pić takie mleko prosto od krowy (niepasteryzowane)? I czy tak samo mogę jeść kwaśną śmietanę lub kwaśne mleko ?
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Odradza się picie nieprzegotowanego mleka, gdyż naraża się Pani na zakażenie listeriozą. Podczas ciąży leczenie zatruć pokarmowych jest utrudnione, proszę więc dbać o właściwą higienę przygotowywania posiłków. Pozdrawiam

 Ewa KozĹowska

Witam, w ciąży należy unikać spożywania spożywania mleka prosto od krowy bez zagotowania, ze względu na ryzyko skażeń bakteriologicznych, co może mieć negatywne skutki w rozwoju płodu i przebiegu ciąży.

Witam,

W okresie ciąży proponuję zaprzestać spożywania mleka prosto od krowy, gdyż może się to skończyć zakażeniami bakteriologicznymi zagrażającymi zdrowiu Pani i dziecka. Można spożywać produkty spożywcze takie jak jogurty, maślanki, kefiry. Wymienione przez Panią pochodzące ze sklepów również.