Zatwardzenia u 2-latka po szczepieniach

Witam. Moje dwuletnie dziecko ma straszny problem z zatwardzeniem. Te problemy zaczęły się po szczepieniu na świnkę odrę i różyczkę. Już tak długi okres dziecko się męczy że nie mogę już na to patrzeć. Pani doktor uważa że jest wszystko w porządku a dziecko robi strasznie duże i suche kupy. Wygląda to tak że mu dupkę prawie rozrywa. Dziecko dużo pije wody i je dużo owoców oraz błonnika. Bardzo proszę o zasugerowanie dalszego działania. Dziękuję Anna
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Bez względu na przyczynę ulgę w zaparciach przyniosą maluchowi tarte świeże jabłko oraz owoce i warzywa w słoiczkach, np. jabłka z suszonymi śliwkami, gruszki Williamsa itp. z dodatkiem nasion siemienia lnianego. Powinno się zrezygnować z zagęszczania posiłków kleikami zbożowymi.
Można podawać jogurt z żywymi kulturami bakterii.