Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59167 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy muszę mieć zaświadczenie od psychiatry?

Mam pytanie , mam 24 lata jestem uzależniony od środków psychoaktywnych , ukończyłem odwyk , w wypisie mam wpisane zaburzenia psychiczne, chcę starać się o rentę ponieważ praca która wykonywałem przez branie leków na depresje i stany lękowe jest prawie... Mam pytanie , mam 24 lata jestem uzależniony od środków psychoaktywnych , ukończyłem odwyk , w wypisie mam wpisane zaburzenia psychiczne, chcę starać się o rentę ponieważ praca która wykonywałem przez branie leków na depresje i stany lękowe jest prawie nie możliwa do wykonywania , czy istnieje chodź szansa bym mógł się starać z takim czymś? Posiadam 2 wypisy jeden z psychiatryka drugi z odwyku , w dalszym ciągu leczę się psychiatrycznie oraz psychoterapię mam .czy jakieś zaświadczenie od psychoterapeuty jest mi potrzebne dziękuję za udzielenie mi wskazówek jakich kolwiek co gdzie jak bo to wszysko kosztuje a..
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, wydaje się, że leczenie, które Pan przeszedł oraz dalsza jeszcze psychoterapia mogą stanowić podstawę do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. Ma Pan potwierdzoną diagnozę przez szpital psychiatryczny, ale też dowód na odbycie leczenia odwykowego. Ponadto jest... Dzień dobry,
wydaje się, że leczenie, które Pan przeszedł oraz dalsza jeszcze psychoterapia mogą stanowić podstawę do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. Ma Pan potwierdzoną diagnozę przez szpital psychiatryczny, ale też dowód na odbycie leczenia odwykowego. Ponadto jest Pan jeszcze wciąż w procesie psychoterapii, co jest kolejnym czynnikiem potwierdzającym konieczność leczenia. Niemniej jednak, aby uzyskać takie świadczenie, należy zgłosić się do ZUS i przejść wszystkie konieczne weryfikacje oraz złożyć odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim trzeba złożyć wniosek, który rozpocznie proces sprawdzenia pozostałych elementów. Kolejno trzeba przedłożyć dokumentację medyczną oraz odbyć badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o tym, czy możliwe jest przyznanie Panu renty. Dobrze jest mieć jak najwięcej dokumentacji wówczas łatwiej i szybciej można uzyskać taką decyzję. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zaburzen-psychicznych
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy powinnam przyjmować również coś na wątrobę?

Witam. Rozpoczęłam leczenie w kierunku zdjagnozowanej boleriozy, 3000 dawka amoksycyliny na dobę , osłonowo na jelita mam probiotyki, czy powinnam włączyć również coś na wątrobę aby ją odciążyć, jeśli tak to co doktor poleca?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pani, że rozpoczęła leczenie antybiotykiem. Ma on pomóc zwalczyć boreliozę. Przeważnie takie terapie są dłuższe niż tylko kilka dni. Jak Pani wspomina, ma także zalecone stosowanie probiotyku. Wydaje się, że faktycznie powinien także wspomóc działanie... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani, że rozpoczęła leczenie antybiotykiem. Ma on pomóc zwalczyć boreliozę. Przeważnie takie terapie są dłuższe niż tylko kilka dni. Jak Pani wspomina, ma także zalecone stosowanie probiotyku. Wydaje się, że faktycznie powinien także wspomóc działanie wątroby. Niemniej Pani leczenie zapewne będzie nieco dłuższe niż w przypadku infekcji.
Warto zatem monitorować jej stan, zwłaszcza przy długotrwałej terapii. Apteki oferują szeroką gamę produktów wspomagających wątrobę i zawierających różne substancje.
Jeśli Pani czuje potrzebę włączenia jakiegoś preparatu, to warto zapytać o to lekarza prowadzącego albo farmaceutę. Fachowa opinia może okazać się przydatna i dzięki niej zakupi Pani taki suplement, który będzie bezpieczny i najbardziej skuteczny w tej sytuacji. Zachęcamy także do stosowania zdrowej, zbilansowanej diety.
Ponadto warto zadbać także o sen oraz umiarkowaną aktywność fizyczną. Wszystkie te czynniki mają wpływ na prawidłowe działanie całego organizmu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/amoksycylina-dzialanie-wskazania-dawkowanie-przeciwwskazania-wystepowanie-w-lekach
https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-boreliozy
https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba
https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba-objawy-choroby
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy w tej sytuacji mogę bezpiecznie się opalać?

Został mi przepisany lek na bolerioze 3000 amoksycylina, w opisie jest to antybiotyk nie reagujący na światło, czy przy nim jest pewność że bezpiecznie mogę chodzić wystawiona na słońce , oczywiście z filtrem, czy lepiej być cała osłonięta, a mam... Został mi przepisany lek na bolerioze 3000 amoksycylina, w opisie jest to antybiotyk nie reagujący na światło, czy przy nim jest pewność że bezpiecznie mogę chodzić wystawiona na słońce , oczywiście z filtrem, czy lepiej być cała osłonięta, a mam wkrótce wyjazd w ciepłe kraje. Dziękuję za odpowiedź
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pani, że ma przepisany antybiotyk (Amoksycylinę) z powodu leczenia boreliozy. Jest to z pewnością leczenie, które potrwa dłużej niż tylko kilka dni. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na właściwości tego leku. Warto na pewno... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, że ma przepisany antybiotyk (Amoksycylinę) z powodu leczenia boreliozy. Jest to z pewnością leczenie, które potrwa dłużej niż tylko kilka dni. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na właściwości tego leku. Warto na pewno odnieść się do informacji zawartych w ulotce producenta. W niej opisane są cechy preparatu oraz możliwe działania niepożądane. Niemniej jest to lek z grupy penicylin, które nie są znane z powodowania nadwrażliwości na światło. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że sama terapia antybiotykiem wzmaga wrażliwość skóry na czynniki drażniące, w tym z pewnością na słońce.
Dlatego też skoro planuje Pani wyjazd zagraniczny do ciepłego kraju, to trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki ochronne, a także odzież. Stosowanie kremu przeciwsłonecznego z filtrem wydaje się w tej sytuacji oczywiste. Ponadto warto nosić nakrycie głowy oraz odzież chroniącą ciało przed promieniowaniem UV.
Co więcej, jeżeli ma Pani tendencję do szybkiego pojawiania się oparzeń słonecznych, warto zaopatrzyć się też w balsamy łagodzące. Można także podjąć rozmowę z lekarzem prowadzącym na ten temat, aby rozwiać poważniejsze wątpliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://uroda.abczdrowie.pl/opalanie
https://portal.abczdrowie.pl/jak-bezpiecznie-korzystac-ze-slonca
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy
https://portal.abczdrowie.pl/amoksycylina-dzialanie-wskazania-dawkowanie-przeciwwskazania-wystepowanie-w-lekach
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy doszło do zatrucia jadem kiełbasianym?

Witam Wczoraj w tostach zjadłam salami które było mocno przeterminowane -ważne do 6 września a mamy listopad . Salami było pakowane w plasterkach i opakowanie było otwarte leżało w lodówce . Jak jadłam czułam kwaśny smak ale myślałam że to... Witam Wczoraj w tostach zjadłam salami które było mocno przeterminowane -ważne do 6 września a mamy listopad . Salami było pakowane w plasterkach i opakowanie było otwarte leżało w lodówce . Jak jadłam czułam kwaśny smak ale myślałam że to może z powodu dodatku cebuli. Zjadłam 2 plasterki w tym toście. Od wczoraj boli mnie brzuch , wczoraj po zjedzeniu napiłam się łyżkę stołową orzechówki . Czy mogłam zatruć się jadem kiełbasianym ? Ten kwaśny posmak …
Redakcja abcZdrowie
Szanowny Panie, Dziękujemy za zaufanie i zadanie pytania przez nasz serwis. Objawami zatrucia jadem kiełbasianym (tzw. botulizmu) są: zaburzenia połykania, odczucie suchości w ustach, trudności w mówieniu, zaburzenia widzenia, porażenie mięśniowe. Inne symptomy zatrucia to: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka,... Szanowny Panie,
Dziękujemy za zaufanie i zadanie pytania przez nasz serwis.
Objawami zatrucia jadem kiełbasianym (tzw. botulizmu) są: zaburzenia połykania, odczucie suchości w ustach, trudności w mówieniu, zaburzenia widzenia, porażenie mięśniowe. Inne symptomy zatrucia to: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, gorsze samopoczucie, bóle i zawroty głowy.
W pytaniu wspomina Pan jedynie o bólu brzucha, więc trudno nam ocenić, czy zatruł się Pan jadem kiełbasianym. Dlatego ważne jest obserwowanie organizmu.
Zachęcamy oczywiście do wizyty u lekarza rodzinnego. Specjalista na miejscu będzie mógł ocenić Pana stan zdrowia.
Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z artykułem:
https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-laseczka-jadu-kielbasianego
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę starać się o ciążę podczas leczenia zaburzeń lękowych?

Witam Mam pytanie czy mając zaburzenia lękowe długi czas i przyjmując leki można decydować się na dziecko czy raczej nie? Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Dziękujemy za zaufanie oraz zadanie pytania w naszym serwisie. W zadanym pytaniu nie podała Pani nazwy przyjmowanych leków. Jednak przyjmując jakiekolwiek preparaty na stałe, przed staraniami o ciążę, należy skonsultować się z lekarzem. Wszelkie zmiany w przyjmowaniu powinny... Szanowna Pani,
Dziękujemy za zaufanie oraz zadanie pytania w naszym serwisie.
W zadanym pytaniu nie podała Pani nazwy przyjmowanych leków. Jednak przyjmując jakiekolwiek preparaty na stałe, przed staraniami o ciążę, należy skonsultować się z lekarzem. Wszelkie zmiany w przyjmowaniu powinny się odbywać po przepisaniu przez specjalistę. Samodzielne odstawienie, zmiana dawkowania może niekorzystnie wpłynąć na Pani zdrowie.
Więcej informacji o problemach lękowych w ciąży można przeczytać na stronie:
https://zdrowie.parenting.pl/nerwica-lekowa-w-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy ten lek jest dla mnie dobry?

Czy lamotrix to dobry lek??mam dawkę 125 mg dwa razy dziennie 1 dzień brania dostałam ataku paniki który minął czy to normalne??
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Jeśli doświadcza Pani działań niepożądanych przy stosowaniu leku, to zachęcamy do skontaktowania się z lekarzem, który przepisał preparat. Co prawda w ulotce leku nie ma wymienionych ataków paniki jako skutku ubocznego, ale takie dolegliwości z pewnością nie ułatwią... Szanowna Pani,
Jeśli doświadcza Pani działań niepożądanych przy stosowaniu leku, to zachęcamy do skontaktowania się z lekarzem, który przepisał preparat. Co prawda w ulotce leku nie ma wymienionych ataków paniki jako skutku ubocznego, ale takie dolegliwości z pewnością nie ułatwią procesu leczenia.
Dodatkowo producent leku Lamotrix w ulotce zaznacza:

“Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa; tel.: + 48 22 49 21 301; faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.”

Serdecznie zachęcamy do kontaktu ze specjalistą.
Na naszej stronie można również znaleźć więcej informacji o samym leku:
https://leki.abczdrowie.pl/p/lamotrix-glenmark-pharmaceuticals-s-r-o
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak można poprawić odporność u 33-latki?

Kichanie,katarek,przytkany nos znowu bez gorączki dopadła mnie tygodniówka.Brałam witaminę d3 i łamię mnie po niej w kościach.Czym poprawię odporność swoją?Kobieta lat 33
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie. W związku z trwającym sezonem infekcyjnym, rzeczywiści warto zadbać o wzmocnienie odporności. Na początek należy zatroszczyć się o zdrowy sen oraz ustalenie pewnej rutyny. Warto kłaść się i wstawać o stałych... Szanowna Pani,
Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.
W związku z trwającym sezonem infekcyjnym, rzeczywiści warto zadbać o wzmocnienie odporności.
Na początek należy zatroszczyć się o zdrowy sen oraz ustalenie pewnej rutyny. Warto kłaść się i wstawać o stałych porach, a także mieć na uwadze odpowiednią długość snu. To fundament walki z wszelkimi bakteriami oraz wirusami.
Kolejny krok to dieta. Suplementy to za mało. Bardzo istotne jest zadbanie o wzbogacenie codziennego jadłospisu o witaminy i minerały zawarte w pożywieniu, jak: witaminę C (grejpfrut, cytryna, czarna porzeczka), witaminy z grupy B (rośliny strączkowe, nabiał, wątroba wieprzowa), witaminę E (ryby morskie, żółtka jaj, tłuste ryby morskie), cynk (żółty ser cheddar, wołowina, produkty pełnoziarniste, ryby, owoce morza), selen (czosnek, brokuły, produkty zbożowe).
Nie możemy zapominać o aktywności fizycznej. Dynamiczny spacer, fitness, basen - to z pewnością wpłynie korzystanie na cały organizm, w tym na samopoczucie. A jak wiemy, z pozytywnym nastawieniem łatwiej nam zwalczyć infekcje.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami na temat sposobów na wzmocnienie odporności i jednocześnie życzymy dużo zdrowia:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-wzmocnic-odpornosc-organizmu
https://portal.abczdrowie.pl/sprawdzone-sposoby-na-wzmocnienie-odpornosci
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Gorączka Interna Nos

Co zrobić z tym bólem po założeniu aparatu ortodontycznego?

Witam od tygodnia mam założony aparat ortodontyczny, jednak wciaz odczuwam ból przy gryzieniu zwykłego chleba. Bralam leki przeciwbólowe jednak to nic nie daje. Nie jest to ciągły ból tylko przy jedzeniu, ugryzieniu czegoś, nie bolą tylko jedynki, ciągle przyjmuje pokrmy... Witam od tygodnia mam założony aparat ortodontyczny, jednak wciaz odczuwam ból przy gryzieniu zwykłego chleba. Bralam leki przeciwbólowe jednak to nic nie daje. Nie jest to ciągły ból tylko przy jedzeniu, ugryzieniu czegoś, nie bolą tylko jedynki, ciągle przyjmuje pokrmy płynne ponieważ nic nie mogę ugryźć. Czy ten stan bedzie sie zmienial jesli tak to jak szybko czy może do konca leczenia nie będę mogła nic gryźć. Czy jest to powód do zmartwień?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Zazwyczaj ból po założeniu aparatu ortodontycznego utrzymuje się do tygodnia. W niektórych przypadkach może jednak trwać dłużej. Przez te dni dolegliwościom bólowym może towarzyszyć właśnie odczuwanie dużego dyskomfortu podczas spożywania różnych... Dzień dobry,
dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Zazwyczaj ból po założeniu aparatu ortodontycznego utrzymuje się do tygodnia. W niektórych przypadkach może jednak trwać dłużej. Przez te dni dolegliwościom bólowym może towarzyszyć właśnie odczuwanie dużego dyskomfortu podczas spożywania różnych posiłków. Z czasem to uczucie powinno minąć, jeżeli jednak objawy nie ustępują albo wręcz będzie się nasilał, należy ponownie udać się do ortodonty, który ustali przyczynę tego problemu.
Trzeba pamiętać, aby przez pierwsze dni po założeniu aparatu zrezygnować ze spożywania twardych produktów, zastępując je różnymi płynnymi potrawami. Jak najbardziej sprawdzą się w tym przypadku różne zupy, kremy czy puree z warzyw. Należy unikać natomiast takiej żywności, która wymaga gryzienia z dużą siłą czy wymusza na nas żucie. Nie należy natomiast spożywać gum, orzechów, landrynek, mocno klejących się słodyczy, które mogłyby uszkodzić aparat. Jeżeli ma Pani ochotę na chleb czy inne pieczywo, najlepiej go wcześniej podzielić na mniejsze kawałki. Trzeba uważać także na produkty z różnymi ziarnami. niewielkie nasiona mogą bowiem łatwo utknąć między zębami albo drucikami.
Więcej na temat aparatów ortodontycznych piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/aparat-ortodontyczny-rodzaje-wskazania-przeciwwskazania-i-cena
Poniżej przesyłamy odpowiedzi ekspertów na pytania o podobnej tematyce:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-poradzic-sobie-z-bolem-przy-noszeniu-aparatu-ortodontycznego
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesnosc-zeba-po-zalozeniu-aparatu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy stosunek analny mógł mieć wpływ na pojawienie się hemoroidów?

Witam. Czy jeśli objaw hemoroidów (świąd odbytu) pojawił się 5 tygodni po stosunku analnym, to czy mógł on mieć wpływ na rozwój choroby? Dodam, że wcześniej były to hemoroidy bezobjawowe. Dziękuje za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z opisanym problemem powinien zwrócić się Pan do proktologa. Za powstanie hemoroidów może bowiem odpowiadać wiele przyczyn. Dość często mają związek z prowadzonym stylem życia - w tym niewłaściwą dietą. Proszę... Dzień dobry,
dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z opisanym problemem powinien zwrócić się Pan do proktologa. Za powstanie hemoroidów może bowiem odpowiadać wiele przyczyn. Dość często mają związek z prowadzonym stylem życia - w tym niewłaściwą dietą. Proszę przyjrzeć się temu, w jakie produkty obfituje Pana jadłospis. Warto wzbogacić go o żywność zawierającą błonnik pokarmowy. Ten związek sprzyja bowiem lepszemu trawieniu, co przekłada się na łatwiejsze wydalanie pokarmów i zapobiega zaparciom. Jeżeli chce Pan dokonać pewnych modyfikacji w swoim menu, najlepiej poradzić się w tej kwestii eksperta, który pomoże ułożyć plan żywieniowy odpowiadający Pana potrzebom.
Duży wpływ na rozwój tych dolegliwości ma także brak ruchu. Proszę zastanowić się, czy faktycznie poświęca Pan wystarczającą ilość czas na aktywność fizyczną. Do powstania hemoroidów może przyczynić się też np. długotrwały stres, czy nadwaga. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, który zleci odpowiednie metody lecznicze. W walce z hemoroidami zwykle stosuje się w pierwszej kolejności takie środki lecznicze, jak tabletki maści albo czopki. W przypadku zaawansowanych hemoroidów konieczne mogą być specjalistyczne zabiegi, jak np. skleroterapia, laseroterapia Objawy hemoroidów. Więcej na temat tej przypadłości piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy
Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów na pytania o zbliżonej tematyce:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-seks-analny-powoduje-hemoroidy-czy-wrecz-przeciwnie
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmniejszenie-zylakow-odbytu-po-seksie-analnym
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak leczyć te bóle nóg?

Witam pracuje w Niemczech od niedawna i praca wymaga dużo chodzenia a wcześniej mój tryb to tryb siedzacy za biurkiem z minimalna licba krokow a teraz w pracy sa ta kroki rzedu parunastu tysiecy i zaczely bolec mnie nogi najbardziej... Witam pracuje w Niemczech od niedawna i praca wymaga dużo chodzenia a wcześniej mój tryb to tryb siedzacy za biurkiem z minimalna licba krokow a teraz w pracy sa ta kroki rzedu parunastu tysiecy i zaczely bolec mnie nogi najbardziej tkliwe sa kolana i sa to pewnie zakwsy ale wystepuja już długo a caly czas pracuje i Biere tabletki przeciwbólowe wcześniej bralem ibuprom polski a teraz przez tydzien jakoś niemiecki ibudex 400 mg Biore po 2 tabletki aby pimoglo i tutaj pytanie o skutki uboczne? Czy kupić inny lek z innym srodkiem?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Długotrwałe bóle nóg mogą poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie - tym bardziej, że wcześniej miał pan pracę siedzącą, więc organizm nie jest przyzwyczajony do takiej aktywności. Jej konsekwencją mogą być nie tylko... Dzień dobry,
dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Długotrwałe bóle nóg mogą poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie - tym bardziej, że wcześniej miał pan pracę siedzącą, więc organizm nie jest przyzwyczajony do takiej aktywności. Jej konsekwencją mogą być nie tylko dolegliwości bólowe, ale też uczucie ciężkich nóg, a nawet ich obrzęki.
Z pytania wynika, że na ten moment ratuje się Pan różnymi środkami przeciwbólowymi. Proszę jednak pamiętać, że to jedynie doraźne rozwiązanie i nie należy ich stosować na dłuższą metę. Powinien Pan udać się do lekarza, który będzie mógł określić, co dokładnie odpowiada za ten ból i jak inaczej może Pan go zniwelować. Proszę pamiętać, że taka praca nie tylko wpływa na kończyny dolne, ale także na inne partie ciała. Może być również sporym obciążeniem dla kręgosłupa. Być może lekarz zleci Panu różne zabiegi fizjoterapeutyczne, które przyniosą znaczną ulgę. Czasami pomocne mogą być także masaże nóg. Ważne, aby były wykonywane przez specjalistę. Warto pamiętać o tym, aby w pracy robić sobie krótkie przerwy, żeby nogi mogły nieco odpocząć. W czasie wykonywania obowiązków istotne jest, aby zmieniać pozycje i ułożenia ciała, by nie dopuścić do przeciążenia konkretnych partii mięśni. Także po powrocie do domu warto zadbać o odpoczynek, leżąc z lekko uniesionymi nogami. Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera więcej dodatkowych informacji na temat bólu nóg i sposobach jego niwelowania:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-ulzyc-zmeczonym-nogom
Być może wskazówką okażą się też odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce. Oto przykładowe:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lamiacy-bol-nog-przy-pracy-stosjacej
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-lekow-na-bole-miesni-nog
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Interna Noga
Patronaty