Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59167 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy konieczna jest konsultacja lekarska w tej sytuacji?

Witam dzisiaj przechodząc po łące miałem kontakt z pustym blistrem po szczepionce na wścieklizne dla lisa (nie dotykałem go rękoma lecz schyliłem się bardzo blisko niego aby zobaczyć co to jest) dlatego chciałem się spytać czy po takim czymś powinienem skonsultować to z lekarzem
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, sytuacja, którą Pan opisuje wydaje się być bezpieczna i nie niesie ze sobą ryzyka przeniesienia wirusa. Jeżeli nie dotykał Pan blistra rękami ani nie miał bezpośredniego kontaktu z jego zawartością, ryzyko zakażenia jest praktycznie zerowe. Szczepionki dla lisów... Dzień dobry,
sytuacja, którą Pan opisuje wydaje się być bezpieczna i nie niesie ze sobą ryzyka przeniesienia wirusa. Jeżeli nie dotykał Pan blistra rękami ani nie miał bezpośredniego kontaktu z jego zawartością, ryzyko zakażenia jest praktycznie zerowe. Szczepionki dla lisów są specjalnie opracowane tak, aby były bezpieczne dla ludzi nawet w przypadku niecelowego kontaktu. Warto dla pewności dokładnie umyć ręce oraz ewentualnie użyć środka odkażającego do rąk czy telefonu. Kontakt z lekarzem dla spokoju można odbyć. Jednak jeśli nie było bezpośredniej styczności z błonami śluzowymi to nie jest on obligatoryjny. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne
https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna
https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy jest duże ryzyko zakażenia wścieklizną dla 23-latki?

Witam, Czy mogło dojść do zarażenia się pośrednio wścieklizną w dwóch przypadkach? Kot wolno żyjący wszedł do pokoju gdzie prasujemy ubrania. Moje ubrania leżały wyprasowane na podłodze. Kot nie wiem czy polizał ciuchy, ale kręcił się przy wyprasowanych ubrań. Czy... Witam, Czy mogło dojść do zarażenia się pośrednio wścieklizną w dwóch przypadkach? Kot wolno żyjący wszedł do pokoju gdzie prasujemy ubrania. Moje ubrania leżały wyprasowane na podłodze. Kot nie wiem czy polizał ciuchy, ale kręcił się przy wyprasowanych ubrań. Czy mogło dojść do zarażenia ucierając te ubrania? Później przez tydzień czasu ciuchy leżały na nieocieplonym strychu. Mam popękane aż do krwi palce. A druga, że przypadkowo wysypałam kosz z brudne śmieciami na materac. Nie miałam pościeli na łóżku. A dzień wcześniej siostra wzięła 2 razy kilka mokrych i suchy chusteczek z mojego kosza i wycierała wymiociny lub kał kota, ale musiała wziąć jeszcze kilka chusteczek z głębi kosza bo zabrakło jej do wytarcia tego ,,kociego odchodów,,. Z góry dziękuję za odpowiedź
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pani, że ma obawy co do potencjalnego przeniesienia wścieklizny. Raczej w opisywanych sytuacjach nie powinno dojść do takiego transferu. Trzeba pamiętać, że wścieklizna przenosi się głównie przez bezpośredni kontakt zarażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, że ma obawy co do potencjalnego przeniesienia wścieklizny. Raczej w opisywanych sytuacjach nie powinno dojść do takiego transferu. Trzeba pamiętać, że wścieklizna przenosi się głównie przez bezpośredni kontakt zarażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi człowieka, zazwyczaj poprzez ugryzienie. Wirus jest bardzo wrażliwy na czynniki środowiska i nie ma możliwości replikacji poza organizmem gospodarza. Szczególnie jeśli chodzi o ubrania, przedmioty, jest to też wirus wrażliwy na temperatury. Wydaje się, że w tych przypadkach nie ma powodu do obaw. Warto jednak przestrzegać zasad higieny.
Jeśli jednak ma Pani duże obawy to można podjąć kontakt z lekarzem rodzinnym, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna
https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna
https://portal.abczdrowie.pl/porazenie-polowicze
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę stosować preparaty na sen podczas leczenia nerwicy?

Dzień dobry , mam powrót zaburzeń lękowych. Kardiolog przepisała mi propanolol , czy mogę przyjmować w tym okresie korzeń maca w tabletkach oraz melatonine? (Mało sypiam a pracuje na 3 zmiany m
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pani, że ma nawrót zaburzeń lękowych. Była Pani u lekarza, który zalecił stosowanie Propranololu. Dodatkowo chce Pani przyjmować suplementację w postaci korzenia maca i melatoniny. Wydaje się, że Propranolol, stosowany na objawy lękowe może... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, że ma nawrót zaburzeń lękowych. Była Pani u lekarza, który zalecił stosowanie Propranololu. Dodatkowo chce Pani przyjmować suplementację w postaci korzenia maca i melatoniny. Wydaje się, że Propranolol, stosowany na objawy lękowe może być bezpiecznie łączony z korzeniem maca i melatoniną. Korzeń maca szczególnie służy wsparciu energii i adaptacji organizmu w stresie. Melatonina również jest bezpieczna w połączeniu z Propranololem i może pomóc w regulacji snu, zwłaszcza przy pracy zmianowej. Trzeba jednak unikać wysokich dawek melatoniny, aby nie wystąpiły efekty uboczne jak senność w ciągu dnia.
Niemniej można pomyśleć o konsultacji z lekarzem prowadzącym, żeby wyraził fachową opinię na ten temat oraz doradził, w jakiej konfiguracji brać wszystkie preparaty. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/nerwica
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy
https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy
https://portal.abczdrowie.pl/melatonina-na-sen
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Nerwica Psychiatria

Czy mogę w tej sytuacji zastosować Ibuprom?

6 tygodni temu przeszłam zapalenie błony śluzowej żołądka (nawracające, ale zdarza się rzadziej niż raz na rok). Przez 3 tygodnie brałam lek Emanera. Teraz jest ok. Czy mogę wziąć na ból miesiączkowy Ibuprom? Zwykle wystarcza jedna tabletka 400 mg.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, zapalenie błony śluzowej żołądka jest chorobą, która uszkadza śluzówki i powoduje ich nadmierną wrażliwość. Pisze Pani, że obecnie jest po kuracji lekiem Emanera. Objawy jak na razie nie powróciły. Chciałaby Pani przyjąć Ibuprofen z powodu dolegliwości związanych z... Dzień dobry,
zapalenie błony śluzowej żołądka jest chorobą, która uszkadza śluzówki i powoduje ich nadmierną wrażliwość. Pisze Pani, że obecnie jest po kuracji lekiem Emanera. Objawy jak na razie nie powróciły. Chciałaby Pani przyjąć Ibuprofen z powodu dolegliwości związanych z miesiączką. Wydaje się, że nie ma jakichś dużych przeciwwskazań, jednak warto zastosować pewne środki ostrożności. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który niestety może drażnić żołądek. Dlatego też biorąc pod uwagę Pani chorobę, trzeba zminimalizować dawkę oraz częstotliwość stosowania preparatu. Warto zastosować lek po jedzeniu oraz popijać sporą ilością wody.
Są jeszcze inne leki, które mogą zmniejszyć bóle miesiączkowe np. rozkurczowe czy paracetamol. Aby jednak mieć pewność co do słuszności postępowania warto zwrócić się o kontakt do lekarza prowadzącego. Doradzi jakie preparaty stosować ostatecznie na taki ból, a może też zasugeruje inne sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy
https://portal.abczdrowie.pl/przewlekle-zapalenie-zoladka
https://portal.abczdrowie.pl/ibuprofen
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy taki poziom prolaktyny jest prawidłowy u 26-latki?

witam, mam pytanie odnośnie wyniku badań, czy jeśli prolaktyna mieści sie w przedziale do 26,53ng/ml ,a moj wynik to 27,31 ng/ml oznacza to cos poważnego?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania przedstawia Pani swoje wyniki badania poziomu prolaktyny. Jest on nieco wyższy niż norma przyjęta w laboratorium. Wydaje się, że tak małe przekroczenie wartości nie powinno być dużym powodem do niepokoju. Podwyższona prolaktyna może być spowodowana... Dzień dobry,
w treści pytania przedstawia Pani swoje wyniki badania poziomu prolaktyny. Jest on nieco wyższy niż norma przyjęta w laboratorium. Wydaje się, że tak małe przekroczenie wartości nie powinno być dużym powodem do niepokoju. Podwyższona prolaktyna może być spowodowana stresem, wysiłkiem fizycznym, niektórymi lekami. Na jej poziom ma wpływ także czas od ostatniego posiłku. Zbyt krótki może już powodować niewielkie wahnięcia w poziomie tej substancji. Jeśli ma Pani możliwość, to warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić powtórzenie badania lub przeprowadzić dodatkowe testy.
Nie pisze Pani o problemach z cyklem miesiączkowym. Wahania poziomu prolaktyny występują szczególnie przy nieregularnych cyklach czy zaburzeniach płodności. W takich przypadkach lekarz może rozważyć bardziej szczegółową diagnostykę, np. badania obrazowe przysadki mózgowej. Dlatego też można dalej monitorować wartości prolaktyny u Pani, niemniej trzeba podjąć także kontakt z lekarzem, aby prawidłowo poprowadzić dalej diagnostykę. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna
https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-prolaktyna-objawy-skutki-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-prolaktyny
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej

Co robić z tym problemem skórnym u 23-latka?

Dzień dobry, od ponad 2 lat zmagam się z problemem i nikt nie potrafi mi skutecznie pomóc. Przerobiłem już kilka antybiotyków w tym tetralysal czy azymycin, a aktualnie jestem po kuracji izotekiem. Wszystko jest fajnie, ale tylko podczas kuracji, po... Dzień dobry, od ponad 2 lat zmagam się z problemem i nikt nie potrafi mi skutecznie pomóc. Przerobiłem już kilka antybiotyków w tym tetralysal czy azymycin, a aktualnie jestem po kuracji izotekiem. Wszystko jest fajnie, ale tylko podczas kuracji, po odstawieniu wszystko wraca do normy. Zaczyna się od ropnych krostek na skórze głowy, które pękają i powodują swędzenie głowy oraz natychmiastowe przetłuszczanie włosów. Dodatkowo na twarzy pojawiają się zaczerwienienia. Najgorzej, gdy się ogole - wtedy w całym tym obszarze pojawiają mi się białe ropne krosty - na twarzy, podbródku, plecach, klatce, pachach, miejscu intymnym. Nie wiem czy mogę wykonać jakieś badania czy ktoś wie co mi jest i potrafi mi skutecznie pomóc, proszę.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pan o nawracających ropnych zmianach skórnych. Trwa to już dosyć długo, bo ponad 2 lata. Stosował Pan do tej pory różne leki, które miały zwalczyć problem, jednak poprawa miała miejsce tylko w czasie ich... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pan o nawracających ropnych zmianach skórnych. Trwa to już dosyć długo, bo ponad 2 lata. Stosował Pan do tej pory różne leki, które miały zwalczyć problem, jednak poprawa miała miejsce tylko w czasie ich stosowania. Potem choroba się nasilała.
Konieczne wobec tego będą badania diagnostyczne: badania laboratoryjne, ale też posiew z tych zmian skórnych. Na podstawie wyniku, lekarz dermatolog będzie mógł wdrożyć odpowiednią i zapewne długofalową terapię. Istnieje kilka możliwych przyczyn Pańskich objawów w tym właśnie przewlekła infekcja bakteryjna, jak np. zapalenie mieszków włosowych lub schorzenie dermatologiczne, takie jak trądzik odwrócony. Może też być zaangażowany problem immunologiczny lub hormonalny, który wpływa na nawroty po zakończeniu leczenia.
Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-typowe-objawy
https://https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-zakazenia-skory
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mieszka-wlosowego
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-skory
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam te duszności i szmer?

Od jakiegoś czasu mam duszności przy oddychanie występują szmery i piszczy mi oddech i mam suchy kaszel
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, swoje dolegliwości opisuje Pani jako duszności, świsty oddechowe oraz suchy kaszel. Mogą one wskazywać na kilka różnych schorzeń. Typowe przyczyny powiązane z układem oddechowym to astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy alergie. Zdarza się, że takie objawy wystąpią... Dzień dobry,
swoje dolegliwości opisuje Pani jako duszności, świsty oddechowe oraz suchy kaszel. Mogą one wskazywać na kilka różnych schorzeń. Typowe przyczyny powiązane z układem oddechowym to astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy alergie. Zdarza się, że takie objawy wystąpią też przy refluksie żołądkowo-przełykowym.
Nie pisze Pani, czy ma gorączkę, ból gardła czy mięśni, co mogłoby wskazywać na rozwój infekcji dróg oddechowych jak zapalenie krtani, oskrzeli czy płuc.
W każdym razie, jeżeli symptomy są nasilone lub się utrzymują, warto udać się do lekarza rodzinnego lub pulmonologa. Konieczne mogą być badania takie jak spirometria, RTG klatki piersiowej lub badania krwi. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie wziewne, które pomaga otworzyć drogi oddechowe i złagodzić objawy.
Warto także unikać czynników drażniących, jak dym papierosowy czy zanieczyszczenia powietrza, ponieważ mogą one nasilać objawy. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Serdecznie pozdrawiamy.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/swiszczacy-oddech-u-dziecka-i-doroslego
https://portal.abczdrowie.pl/trudnosci-w-oddychaniu
https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego powiększa mi się obwód brzucha?

W ciągu roku bardzo powiększa mi się obwód brzucha i wyczuwam po lewej stronie jakby był guzek .Czy może też mogę mieć dużo wody w organizmie bo nieraz mam duszności i świadczący oddech i suchy kaszel
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, wydaje się, że objawy, które Pani opisuje wymagają konsultacji lekarskiej oraz wdrożenia diagnostyki. W pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza rodzinnego, który z pewnością wyda skierowanie na badanie USG. Dodatkowo może zlecić też badania krwi, a w... Dzień dobry,
wydaje się, że objawy, które Pani opisuje wymagają konsultacji lekarskiej oraz wdrożenia diagnostyki.
W pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza rodzinnego, który z pewnością wyda skierowanie na badanie USG. Dodatkowo może zlecić też badania krwi, a w tym morfologię z rozmazem, OB, CRP, próby wątrobowe, nerkowe, trzustkowe czy poziom glukozy, analizę moczu czy stolca. Na podstawie wstępnych wyników badań internista może skierować Panią do specjalistów, zarówno gastroenterologii, jak i kardiologii. Specjaliści mogą zalecić bardziej specjalistyczne badania w postaci MR czy badań układu krążenia.
Takie zmiany w obwodzie brzucha mogą wskazywać na różne problemy a w tym na nagromadzenie płynów (tzw. wodobrzusze), problemy jelitowe (jak wzdęcia czy powiększone jelita), a także zmiany w narządach jamy brzusznej, np. śledzionie lub jelitach. Guzek po lewej stronie może pochodzić od powiększonej śledziony, torbieli, przepukliny lub innej zmiany w tkankach miękkich. Duszności i suchy kaszel mogą być związane z nagromadzeniem płynów w organizmie, co może być objawem problemów krążeniowych
(np. niewydolności serca), ale także dolegliwości płucnych. Dlatego też ważne jest, aby zobaczył Panią lekarz. Po diagnostyce możliwe będzie wdrożenie leczenia, które zlikwiduje przyczynę, a także poprawi Pani jakość życia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/usg-jamy-brzusznej
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-brzucha-latwe-i-bezbolesne https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia
https://portal.abczdrowie.pl/kaszel
https://portal.abczdrowie.pl/swiszczacy-oddech-u-dziecka-i-doroslego
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego strumień moczu się zmniejszył?

Dzień dobry mam problem a mianowicie od tygodnia zmagam się z problemem słabszego strumienia moczu Stało się tak gdy ucisnęło mnie samoistnie w kroczu między odbytem a jądrami. Leczy się na depresję oraz nerwicę mam też porażenie mózgowe. Byłem u... Dzień dobry mam problem a mianowicie od tygodnia zmagam się z problemem słabszego strumienia moczu Stało się tak gdy ucisnęło mnie samoistnie w kroczu między odbytem a jądrami. Leczy się na depresję oraz nerwicę mam też porażenie mózgowe. Byłem u lekarza urologa po badaniu USG układu moczowego jąder oraz badaniu perektum nic nie stwierdził niepokojącego miałem też wykonywane podstawowe badania moczu krwi oraz psa też wszystko prawidłowe. Zażywam leki Trittico CR oraz tianesal 12,5. Czy wyżej wymienione objawy mogą być od układu mięśniowego lub od leków Czy od depresji i nerwicy? Czy w badaniu USG układu moczowego widać cewkę moczową? Co ewentualnie mógłbym zrobić zaistniałej sytuacji?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, bardzo dobrze, że zwrócił Pan się już o pomoc do specjalisty. Wykonano też szereg różnych badań, które wstępnie pozwalają wykluczyć niektóre schorzenia. Niemniej jednak konsultacje lekarskie nie wykazały jednoznacznie przyczyny Pańskiego problemu. Objawy słabszego strumienia moczu mogą mieć... Dzień dobry,
bardzo dobrze, że zwrócił Pan się już o pomoc do specjalisty. Wykonano też szereg różnych badań, które wstępnie pozwalają wykluczyć niektóre schorzenia.
Niemniej jednak konsultacje lekarskie nie wykazały jednoznacznie przyczyny Pańskiego problemu. Objawy słabszego strumienia moczu mogą mieć różne przyczyny, zwłaszcza przy współistniejących zaburzeniach nerwowych, takich jak depresja i nerwica, które mogą wpływać na funkcje autonomiczne i mięśnie dna miednicy.
Wydaje się, że stosowane przez Pana leki nie mają większego wpływu na działanie układu wydalniczego. Jednak wspomina Pan, że choruje na depresję oraz nerwicę, które mogą somatyzować pewne stany emocjonalne poprzez napinanie mięśni, co może znów mieć związek z uciskiem, który Pan czuje. Warto byłoby zatem w tej sytuacji podjąć jeszcze próbę kontaktu z lekarzem urologiem, który ma takie doświadczenie w temacie mięśni dna miednicy. Możliwe, że zostaną Panu zlecone jeszcze dokładniejsze badania zarówno obrazowe, jak i laboratoryjne.
Mając te wszystkie dane, lekarz będzie w stanie postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zachęcamy zatem do kontaktu ze specjalistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-oddawaniem-moczu
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-mikcji
https://portal.abczdrowie.pl/nerwica
https://portal.abczdrowie.pl/dzieciece-porazenie-mozgowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Urologia Depresja

Co oznacza ten opis RTG nadgarstka 25-latki?

Dzień dobry. Choruje na łuszczycę od kilku lat. Od kilku miesięcy bolą mnie nadgarstki, czasami jest to pojedynczy ból np palca lub takie przeszywanie bólu po dłoni. Dzisiaj odebrałam rtg nadgarstków, w opisie: zwężenie drobne szpar stawów międzypaliczkowych dłoni. Co to może oznaczać?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pani, że od jakiegoś czasu cierpi na łuszczycę. Jest to choroba autoimmunologiczna, która po czasie ma wpływ także na stawy. Od niedawna bolą Panią nadgarstki, co skłoniło do wykonania badania RTG. Na zdjęciu widoczne... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pani, że od jakiegoś czasu cierpi na łuszczycę. Jest to choroba autoimmunologiczna, która po czasie ma wpływ także na stawy. Od niedawna bolą Panią nadgarstki, co skłoniło do wykonania badania RTG. Na zdjęciu widoczne jest zwężenie szpar stawowych, co może wskazywać na procesy zwyrodnieniowe lub zapalne w stawach.
Jako że ta choroba może właśnie w ten sposób się rozprzestrzeniać, to warto w miarę szybko podjąć kontakt z lekarzem prowadzącym, aby ustalić dalszy plan leczenia. Możliwe, że ten ból jest efektem uszkodzenia stawów przez chorobę, co wymaga dalszego postępowania. Konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań (np. badania krwi na obecność markerów zapalnych).
Reumatolog, mając wszystkie wyniki, będzie w stanie wprowadzić dalszą terapię. Raz, że zastosuje bezpieczne leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dwa, że można próbować zahamować chorobę leczeniem immunosupresyjnym oraz biologicznym. Te wszystkie działania mogą poprawić znacznie jakość Pani, życia, a także spowolnić rozwój choroby. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/rentgen-badanie-rtg-wskazania-i-przeciwwskazania
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-radiologiczne
https://portal.abczdrowie.pl/bol-rak-przyczyny-objawy-i-leczenie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty