Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59167 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Dlaczego nie odrasta mi zarost na twarzy?

Od dwóch tygodni nie odrasta mi zarost na twarzy. Mieszki włosów są pobudzone , ale nic nie rośnie.Ponadto mam brak spermy szczególnie z prawego jądra. Natomiast drugie jądro lewe te które pracuję jest z żylakami 3,7 mm poszerzonymi. Co mam robić?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tego problemu. W tej sytuacji najlepiej skonsultować się najpierw z dermatologiem. Za problemy z zarostem mogą odpowiadać zarówno czynniki genetyczne, jak i np. prowadzony styl życia.... Dzień dobry,
dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tego problemu. W tej sytuacji najlepiej skonsultować się najpierw z dermatologiem. Za problemy z zarostem mogą odpowiadać zarówno czynniki genetyczne, jak i np. prowadzony styl życia. Często mają związek z niedoborem różnych składników odżywczych, takich jak witaminy, np. A, C i E oraz minerały. Warto dostarczać je do organizmu wraz z dietą.
Spowolnienie wzrostu brody może być również wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Może się tak zdarzyć również na skutek różnych chorób skórnych w okolicy twarzy, jak i silnego stresu. Czasami winowajcą może być długotrwałe stosowanie niektórych leków. Taka sytuacja dość często ma też związek z różnymi zaburzeniami hormonalnymi. Warto byłoby zbadać ten trop, tym bardziej, że wspomina Pan również o innych towarzyszących objawach, w tym braku spermy. Taki symptom także może być wynikiem m.in. problemów z hormonami. W tej sytuacji warto byłoby dodatkowo udać się do endokrynologa i zbadać poziom hormonów, aby upewnić się, czy w tej kwestii nie ma żadnych nieprawidłowości.
Więcej o zaburzeniach wytrysku piszemy w jednym z artykułów na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-wytrysku-przyczyny-i-diagnostyka
Jeżeli badania nie wykażą nic niepokojącego, konieczne będzie rozszerzenie diagnostyki. Lekarz zaleci Panu dalsze kroki. Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci portalu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-spermy-co-jest-powodem
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/od-czego-zalezy-ilosc-spermy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy nie zaszłam w ciążę podczas pettingu?

Dzień Dobry, Czy jeśli kilka godzin po pettingu dostałam zgodnie z kalendarzykiem obfitą miesiączke to mam powody do obaw jeśli chodzi o ciążę?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety pytanie jest zbyt mało szczegółowe, aby udzielić odpowiedzi. Jeżeli podczas takiej formy zbliżenia z partnerem nie doszło w żaden sposób do kontaktu nasienia z drogami rodnymi, to nie powinna mieć... Dzień dobry,
dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety pytanie jest zbyt mało szczegółowe, aby udzielić odpowiedzi. Jeżeli podczas takiej formy zbliżenia z partnerem nie doszło w żaden sposób do kontaktu nasienia z drogami rodnymi, to nie powinna mieć Pani powodów do obaw.
W przeciwnym razie warto dla pewności wykonać test ciążowy. Może Pani najpierw sięgnąć po test domowy dostępny w aptekach i drogeriach - paskowy, strumieniowy lub płytkowy. Najlepiej wykonać go w dniu następnej spodziewanej miesiączki. Szczegółowo na temat testów ciążowych piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy
Proszę pamiętać, że czasami jego wynik może być niewiarygodny, jeśli np. zostanie wykonany zbyt wcześnie. W takim przypadku warto powtórzyć test. Może Pani wykonać dodatkowo badanie laboratoryjne hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Najlepiej robić je z rana. Taki test pozwala na szybkie wykrycie zapłodnienia. Na przyszłość warto rozważyć różne formy antykoncepcji, jak np. prezerwatywa. Ochronę może stanowić także antykoncepcja hormonalna. Jej stosowanie należy omówić wcześniej z ginekologiem. Warto także sprawdzić, jak na pytania z podobnego obszaru tematycznego odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl. Zachęcamy zapoznania się z ich odpowiedziami. Oto przykładowe:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciaza-a-petting
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/petting-a-ryzyko-ciazy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/petting-przed-miesiaczka-a-ryzyko-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić przy takich wzdęciach brzucha?

Dzień dobry. Mam taki problem. Rano wstaję brzuch mam w miarę ok, po jakimś czasie mi strasznie go ,,wywala,, nawet jak jeszcze nic nie zjem, oczywiście gorzej jest jak coś zjem to wtedy brzuch mam jak w 8 mc ciąży.... Dzień dobry. Mam taki problem. Rano wstaję brzuch mam w miarę ok, po jakimś czasie mi strasznie go ,,wywala,, nawet jak jeszcze nic nie zjem, oczywiście gorzej jest jak coś zjem to wtedy brzuch mam jak w 8 mc ciąży. Też często mnie boli jak zjem nabial, pieczywo. Dodatkowo tyje. Jem to i tyle co zawsze. W styczniu ważyłam 61, dziś 69,5kg. Nie przyjmuje żadnych leków. Od czego to może być? Ewentualnie jakie badania powinnam zrobić.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisany w pytaniu problem może mieć różnorakie podłoże. Jest bowiem wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania wzdęć. Bardzo często ich przyczyną jest nieodpowiedni sposób odżywiania. Wzdęcia mogą nasilać się... Dzień dobry,
dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisany w pytaniu problem może mieć różnorakie podłoże. Jest bowiem wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania wzdęć. Bardzo często ich przyczyną jest nieodpowiedni sposób odżywiania. Wzdęcia mogą nasilać się m.in. w wyniku sięgania po ciężkostrawne potrawy, rośliny strączkowe czy białe pieczywo. Na początek warto zatem przyjrzeć się lepiej swojej diecie. Być może dobrym krokiem w Pani przypadku będzie zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka, który wskaże, jakie produkty lepiej wyeliminować z codziennego menu i czym można je zastąpić, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Proszę też pamiętać, że za taki objaw mogą odpowiadać też inne choroby ze strony układu pokarmowego, np. cieliakia, nietolerancja laktozy, SIBO, zespół jelita nadwrażliwego itp. Jeżeli Pani dolegliwości mimo zmiany diety nie będą ustępować, warto skonsultować się z gastrologiem celem dalszych, dokładniejszych badań. Być może konieczne będzie wykonanie USG jamy brzusznej, gastroskopii i kolonoskopii, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. Czasami za taki objaw mogą odpowiadać też zaburzenia endokrynologiczne, w tym problemy z tarczycą oraz różne choroby ogólnoustrojowe. Więcej na temat wzdęć i ich możliwych przyczyn piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha
Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci portalu abcZdrowie.pl. Poniżej podajemy kilka przykładów:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-wzdecia-brzucha
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-i-bole-brzucha
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdety-brzuch-po-posilkach
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego schudły mi nogi?

Od pewnego czasu bardzo schudły mi nogi. Są wręcz kościste. Reszta ciała bez zmian. Pobolewaja wieczorem, ale dużo chodzę w pracy. Mam wrażenie jakbym nie miał tkanki mięśniowej. Co może być tego przyczyną
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety jest ono zbyt mało szczegółowe, aby móc ustalić co jest przyczyną tego problemu. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli skontaktuje się Pan bezpośrednio z lekarzem. Problem może być złożony... Dzień dobry,
dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety jest ono zbyt mało szczegółowe, aby móc ustalić co jest przyczyną tego problemu. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli skontaktuje się Pan bezpośrednio z lekarzem. Problem może być złożony i wymagać pogłębionego wywiadu z pacjentem oraz dodatkowych badań. Specjalista będzie mógł określić, w jakim kierunku powinna zostać przeprowadzona diagnostyka, aby rozpocząć właściwe leczenie.
Bardzo możliwe, że na wygląd Pana nóg wpływa prowadzona aktywność. Z pytania wynika, że chodzi Pan dużo w pracy. Taki wzmożony, codzienny ruch wbrew pozorom również może wpływać nie tylko na mięśnie, ale i też powodować dolegliwości bólowe. Jednak jest to tylko jedna z możliwych przyczyn. Problemem może być też nieodpowiednia dieta. Proszę pamiętać, że niekiedy chudnięcie towarzyszy także innym chorobom, w tym np. zaburzeniom hormonalnym. Dlatego proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie, tylko jak najszybciej poddać się różnym badaniom, by odkryć możliwe źródło problemu. Tymczasem zachęcamy do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania z podobnego obszaru tematycznego, zadane przez innych użytkowników portalu. Poniżej przesyłamy przykładowe linki.
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-zbyt-chudych-nog-u-23-latki
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sposob-na-umiesnienie-nog-u-mezczyzny
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy podczas grypy można stosować węgiel aktywny?

Dzień dobry. Czy węgiel aktywny przyjmowany w tabletkach pomaga w przeziębieniu lub grypie? Mowa o typowych objawach - bólu gardła, kaszlu, katarze. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Węgiel aktywny jest stosowany głownie w przypadku różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym wystąpienia zatrucia lub biegunek. A z pytania wynika, że ma Pan raczej typowe objawy wskazujące na... Dzień dobry,
dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Węgiel aktywny jest stosowany głownie w przypadku różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym wystąpienia zatrucia lub biegunek. A z pytania wynika, że ma Pan raczej typowe objawy wskazujące na jakąś infekcję np. o charakterze wirusowym. Proszę pamiętać, że takie symptomy mogą wskazywać nie tylko na grypę, czy przeziębienie, ale też inne choroby, dlatego warto byłoby skonsultować się w tej sprawie z lekarzem rodzinnym. Tym bardziej, jeżeli dolegliwości nie będą ustępować w ciągu kolejnych dni lub wręcz zaczną przybierać na sile.
Jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz skieruje Pana na dodatkowe badania lub na konsultację do specjalisty. Metody leczenia również będą zależne od rodzaju infekcji. Jeżeli jej podłożem są wirusy, możliwe, że lekarz zleci Panu stosowanie różnych leków przeciwwirusowych, przeciwkaszlowych lub też przeciwgorączkowe, jeśli wystąpi znacznie podwyższona temperatura. Jeżeli rzeczywiście są to objawy grypy lub przeziębienia, warto pamiętać też o odpoczynku i wygrzaniu organizmu. Konieczne jest również picie dużej ilości wody oraz spożywanie posiłków bogatych w dużą ilość witamin i minerałów. Aby zapobiec tego typu infekcjom w przyszłości, należy pamiętać również o wzmocnieniu swojej odporności, dbając o zdrowy styl życia , w tym stosując dietę zapewniająca odpowiedni podaż składników odżywczych, pamiętając o aktywności fizycznej i dbając o jakość snu.
Więcej na temat grypy i przeziębienia można znaleźć w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do przeczytania: https://portal.abczdrowie.pl/grypa
https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-przeziebienie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy taki kał może wskazywać na coś innego?

nie dawno zauważyłem u siebie sine miękkie guzki na odbycie, podejrzewam że są to hemoroidy, jednak nie jestem w stanie oddać stolca a jeżeli coś mi się uda wycisnąć, to są to małe papkowate 'listki'. Czy taki kał może wskazywać na coś innego?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem. Proszę udać się na wizytę do proktologa, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i pokieruje leczeniem. Opisany przez Pana problem może mieć różne podłoże, dlatego... Dzień dobry,
dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem. Proszę udać się na wizytę do proktologa, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i pokieruje leczeniem. Opisany przez Pana problem może mieć różne podłoże, dlatego wymaga to dokładniejszego zbadania.
Podejrzewa Pan, że mogą odpowiadać za to hemoroidy. Obecność guzków może objawiać się na wiele sposobów. Są to m.in. krwawienie oraz uczucie świądu lub pieczenia w okolicy odbytu, bolesność tych okolic czy problem z całkowitym wypróżnieniem. U pacjentów może pojawić się właśnie też tzw. stolec ołówkowaty. Wyróżnia się wąską średnicą, co jest spowodowane zwężeniem światła odbytnicy.
Bardzo często za rozwój hemoroidów odpowiada prowadzony styl życia. Aby zapobiec ich pojawieniu się, ważna jest regularna aktywność fizyczna, stosowanie lekkostrawnej diety bogatej w błonnik pokarmowy, jak również odpowiednie nawadnianie organizmu. O tym, jakie leczenie będzie konieczne w Pana przypadku zadecyduje lekarz po postawieniu diagnozy.
Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do ich przeczytania: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-hemoroidy
Proszę też pamiętać, że hemoroidy to tylko jedna z możliwych przyczyn. Za zmiany w wyglądzie stolca mogą odpowiadać też inne schorzenia ze strony układu pokarmowego, np. problemów z jelitami wymagające dodatkowej konsultacji z gastrologiem. Warto też poznać odpowiedzi ekspertów na pytania o zbliżonej tematyce zadane przez innych użytkowników:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-cienkie-stolce-sa-objawem-hemoroidow
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niezdrowo-wygladajace-stolce-i-krew-utajona-a-hemoroidy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy taki pieprzyk powinien mnie martwić?

Witam, od nastolatki miałam bardzo dużo tzw pieprzyków, o różnych kształtach (brzegach) i z różną barwą...jedne ciemniejsze, inne jaśniejsze. Dostałam przestrogi jako nastolatka, że muszę uważać na te pieprzyki/znamiona, bo mogę mieć kiedyś czerniaka. Aktualnie 28 lat. I jeden pieprzyk... Witam, od nastolatki miałam bardzo dużo tzw pieprzyków, o różnych kształtach (brzegach) i z różną barwą...jedne ciemniejsze, inne jaśniejsze. Dostałam przestrogi jako nastolatka, że muszę uważać na te pieprzyki/znamiona, bo mogę mieć kiedyś czerniaka. Aktualnie 28 lat. I jeden pieprzyk szczególnie rósł chyba razem ze mną, jest podłużny, ma 7 mm średnicy, a od kilku dni na środku zrobiła się jakaś biała grudka (coś podobnego do syfka). Czy powinnam się martwić? Niestety nie mam jak załączyć zdjęcia
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnego obejrzenia zmiany nie można stwierdzić, czy rzeczywiście wygląd pieprzyka powinien budzić niepokój. W takim przypadku konieczna jest ocena lekarska i dokładniejsze badanie. Zalecamy zatem wizytę u dermatologa. Tego... Dzień dobry,
dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnego obejrzenia zmiany nie można stwierdzić, czy rzeczywiście wygląd pieprzyka powinien budzić niepokój. W takim przypadku konieczna jest ocena lekarska i dokładniejsze badanie. Zalecamy zatem wizytę u dermatologa. Tego typu zmiany bada się zwykle dermatoskopem. Jest to urządzenie, które umożliwia obserwację zmiany w bardzo dużym przybliżeniu, dzięki czemu lekarz może wykryć różnie nieprawidłowości. Nie należy się obawiać tego badania - jest bowiem nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta. Długość jego trwania może być różna, w zależności od tego, ile zmian jest do zbadania. Niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim wszelkie pieprzyki, które pojawiły się nagle lub w ostatnim czasie wyraźnie zmieniły swój kolor, mają asymetryczny kształt, uległy znacznemu powiększeniu lub zgrubieniu, czy też powodują swędzenie lub krwawienie.
W przypadku, gdy lekarz uzna, że dany pieprzyk jest podejrzany, konieczne może być jej wycięcie chirurgiczne. Potem taka zmiana wysyłana jest do badania histopatologicznego. Wspomina Pani w pytaniu, że jako nastolatka miała dużo pieprzyków. Dlatego tym bardziej proszę na nie uważać. Takie zmiany warto badać profilaktycznie przynajmniej raz do roku - szczególnie po okresie wakacyjnym, gdy skóra jest narażona w największym stopniu na działanie promieni słonecznych. Proszę pamiętać też o stosowaniu kremów z filtrem - warto to robić nie tylko latem, ale i zimą. Więcej informacji na temat znamion skórnych można znaleźć na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/czerniak-sprawdz-ile-wiesz-o-tej-niebezpiecznej-chorobie
https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak
Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-sie-martwic-jasnym-brazowym-pieprzykiem
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-pieprzyki-ponizej-5-mm-moga-byc-grozne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam te nagłe stolce i osłabienie?

witam, prosze o podpowiedz ,nakierowanie co moze mi dolegac. MAm tak mniej więcej co 2 tygodnie. Robi mi sie nagle cieplo ( czasem ciężej oddycha) robię sie slaba , rece zaczynają lekko sie treść , do tego suchość ust i... witam, prosze o podpowiedz ,nakierowanie co moze mi dolegac. MAm tak mniej więcej co 2 tygodnie. Robi mi sie nagle cieplo ( czasem ciężej oddycha) robię sie slaba , rece zaczynają lekko sie treść , do tego suchość ust i pragnienie duzo picia co towarzyszy ten rzadka kupa ? potrawa to jakas chwile i pozniej jest ok i po jakims czasie znowu to samo. Wyniki krwi sa dobre
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Przy takich różnych dolegliwościach konieczny jest ponowny kontakt z lekarzem. W tej sytuacji potrzebna jest dokładniejsza diagnostyka, aby ustalić, co może powodować u Pani takie dolegliwości. Proszę udać się do... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Przy takich różnych dolegliwościach konieczny jest ponowny kontakt z lekarzem. W tej sytuacji potrzebna jest dokładniejsza diagnostyka, aby ustalić, co może powodować u Pani takie dolegliwości.
Proszę udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje Panią w razie potrzeby do konkretnych specjalistów. Czasami takie objawy mogą być wynikiem różnych zaburzeń hormonalnych lub problemów z tarczycą. W tym przypadku warto byłoby skonsultować się z endokrynologiem, który zleci Pani odpowiednie badania hormonalne i ustali, czy będzie konieczne jakieś leczenie na tym tle.
Niektóre z symptomów, o których Pani pisze mogą pojawić się też np. przy cukrzycy. Poza tym jest wiele innych schorzeń, którym mogą towarzyszyć podobne objawy, dlatego proszę nie zwlekać z diagnostyką.
Jeżeli w badaniach lekarze nie wykryją nic niepokojącego, warto byłoby zastanowić się, czy te objawy nie mają przypadkiem podłoża psychicznego. Wspomina, Pani, że występują co jakiś czas, być może mają związek np. z jakąś stresującą sytuacją itp.
Czasami w podobny sposób może objawiać się np. nerwica. Więcej o tej chorobie piszemy w jednym z artykułów na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/nerwica
Dobrym pomysłem byłaby wówczas wizyta u psychologa, który być może znajdzie powiązanie między Pani stanem emocjonalnym i tymi dolegliwościami.
Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drzenie-ciala-suchosc-w-ustach-zawroty-glowy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drzenie-calego-ciala-oslabienie-i-suchosc-w-ustach
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może oznaczać obniżony poziom leukocytów u 24-latki?

Dzień Dobry, od kilku lat na wynikach mam zaniżony poziom leukocytów 3.31 przy normie od 4. I co jakiś czas swędzenie skóry , czy to oznacza coś złego?pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety obniżony poziom leukocytów może być dość złożonym problemem. W tej sytuacji ważne jest, aby interpretacją Pani wyników zajął się specjalista w oparciu o wywiad lekarski oraz szczegółowe badania diagnostyczne.... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety obniżony poziom leukocytów może być dość złożonym problemem. W tej sytuacji ważne jest, aby interpretacją Pani wyników zajął się specjalista w oparciu o wywiad lekarski oraz szczegółowe badania diagnostyczne.
Niski poziom leukocytów, czyli tzw,. leukopenia może sygnalizować bowiem różne problemy zdrowotne. Często pojawia się u osób o obniżonej odporności. Może się tak zdarzyć np. podczas rozwijającej się infekcji o charakterze bakteryjnym lub wirusowym. Ponadto leukopenia może być wynikiem różnych przebytych chorób. Niekiedy pojawia się przy różnych niedoborach żywieniowych – w tej sytuacji wskazane byłoby wzbogacenie swojej diety o różne witaminy i minerały, które mogłyby przyczynić się do poprawy odporności. Stosowanie takich suplementów należy wcześniej omówić z lekarzem. Obniżony poziom leukocytów może towarzyszyć także wielu różnym chorobom, dlatego proszę nie bagatelizować problemu, tylko udać się z nim jak najszybciej do lekarza. Może Pani zacząć diagnostykę od konsultacji z lekarzem medycyny rodzinnej, który w razie potrzeby skieruje Panią do odpowiednich specjalistów na kontynuację leczenia.
Tymczasem zachęcamy do przeczytania dodatkowych informacji na temat leukopenii, jakie są dostępne na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/leukopenia-czym-jest
Poniżej przedstawiamy także odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania dotyczące podobnego obszaru tematycznego:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-leukopenii
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-z-niedoborem-leukocytow
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obnizony-poziom-leukocytow-od-ponad-trzech-lat
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam ten ból gardła z jednej strony?

Dzień dobry, od kilku miesięcy zmagam sie z bólem gardła. odczuwam kłucie z prawej strony gardła, piekący, czasami nie potrafię przełknąć śliny. Momentami odczucie jakby coś utkwiło mi w gardle. Ostatnio nawet gdy zaczęłam płakać poczułam, że zwęża mi... Dzień dobry, od kilku miesięcy zmagam sie z bólem gardła. odczuwam kłucie z prawej strony gardła, piekący, czasami nie potrafię przełknąć śliny. Momentami odczucie jakby coś utkwiło mi w gardle. Ostatnio nawet gdy zaczęłam płakać poczułam, że zwęża mi się gardło i piecze i jest suche. Od dwóch tygodni mam suchy kaszel w ciągu dnia. Noce przesypiam bez kaszlu. W ciągu dnia pojawia się też przezroczysta flegma. jednoczenie mam też ciągły odruch odchrząkiwania. brałam już macromax 500, Augmentin - tabletki powlekane. Nic nie pomogło.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Przewlekły ból gardła może mieć wiele przyczyn. Z pytania wynika, że boryka się Pani z tym problemem już od kilku miesięcy, dlatego tym bardziej proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza.... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Przewlekły ból gardła może mieć wiele przyczyn. Z pytania wynika, że boryka się Pani z tym problemem już od kilku miesięcy, dlatego tym bardziej proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza. Najlepiej jeśli wybierze się Pani najpierw do lekarza rodzinnego lub od razu do laryngologa.
Taki objaw często towarzyszy różnym infekcjom na tle bakteryjnym lub wirusowym. Czasami te dolegliwości mogą sygnalizować także grzybicę gardła. Objawia się ona m.in. znacznym zaczerwienieniem oraz pieczeniem tych okolic. Czasami pacjent może skarżyć się też na widoczny biały nalot. Grzybica gardła nierzadko atakuje osoby o obniżonej odporności i spożywające dużą ilość cukru. W jej leczeniu zwykle stosowane są odpowiednie leki przeciwgrzybicze. W takim przypadku trzeba również wyeliminować słodkie produkty ze swojego codziennego menu. Dodatkowe informacje na temat tego schorzenia można znaleźć w artykule na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-gardla

Ból gardła może być też spowodowany zbyt małym jego nawilżeniem. Szczególnie, gdy często przebywa Pani w pomieszczeniach, w których jest włączona klimatyzacja. To znacznie może podrażniać drogi oddechowe, prowadząc do nieprzyjemnych dolegliwości. Zdarza się, że ból gardła i suchy kaszel wskazują też na problemy z chorymi zatokami. W takim przypadku lekarz może zlecić mi.in. badanie rtg zatok, dzięki któremu będzie można wykryć różne schorzenia.

Podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-bol-gardla-od-roku
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-alergia-moze-powodowac-przewlekly-bol-gardla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty