Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59168 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Z czego wynikają te ciągłe mdłości?

Dzień dobry, od tygodnia odczuwam ciągłe mdłości. Czasem ustają na kilka godzin szczególnie wieczorem. Robiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Biore tabletki antykoncepcyjne już jakiś czas i sie zastanawiam czy to one dają mi takie skutki uboczne. Kilka miesięcy temu... Dzień dobry, od tygodnia odczuwam ciągłe mdłości. Czasem ustają na kilka godzin szczególnie wieczorem. Robiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Biore tabletki antykoncepcyjne już jakiś czas i sie zastanawiam czy to one dają mi takie skutki uboczne. Kilka miesięcy temu miałam robioną gastroskopie ponieważ miałam taką samą sytuacje tylko mdłości występowały najczęściej po jedzeniu. Przez co mogą mi sie utrzymywać te nudności? Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, przyczyn nawracających nudności może być bardzo dużo. Wśród nich można wyróżnić zespół jelita drażliwego, zatrucia pokarmowe, niestrawności lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Oczywiście częstą przyczyną jest także ciąża, dlatego w sytuacji, gdy podejrzewa się zapłodnienia, trzeba wykonać test... Witam serdecznie,
przyczyn nawracających nudności może być bardzo dużo. Wśród nich można wyróżnić zespół jelita drażliwego, zatrucia pokarmowe, niestrawności lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Oczywiście częstą przyczyną jest także ciąża, dlatego w sytuacji, gdy podejrzewa się zapłodnienia, trzeba wykonać test ciążowy.
Jeśli problem pojawił lub nasilił się w momencie rozpoczęcia doustnej antykoncepcji, to warto odstawić ją na jakiś czas bądź zmienić pigułki. Działania niepożądane mogą być różne i nudności mogą być także skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:
https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam bardzo skąpe okresy mając 18 lat?

Od lipca towarzyszy mi bardzo skąpy okres. Pojawia się w czasie spodziewanego okresu, ale jedynie na papierze toaletowym. Współżyłam pod koniec czerwca i w połowie lipca mialam jeszcze normalny okres, ale od tej pory mocno się stresuje ciąża i sobie... Od lipca towarzyszy mi bardzo skąpy okres. Pojawia się w czasie spodziewanego okresu, ale jedynie na papierze toaletowym. Współżyłam pod koniec czerwca i w połowie lipca mialam jeszcze normalny okres, ale od tej pory mocno się stresuje ciąża i sobie ją urajam. Wykonałam w ostatnim miesiącu dwa testy ciążowe w odstępie paru dni i oba wyszły negatywne. Czasem towarzyszy mi ból podbrzusza na momenty gdy myślę o tej urojonej ciąży. Jeśli to ważne, zostałam zdiagnozowana z insulinoopornością i brałam Glucophage do końca czerwca, po czym lekarz zaprzestał leczeniu bo były lepsze wyniki i stan przedcukrzycowy zanikł. Przez okres lipiec sierpień towarzyszyła mi dieta pełna węglowodanów. Czy może być to PCOS?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, skąpe krwawienie miesiączkowe może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich może być PCOS (zespół policystycznych jajników). Nie jest to jednak jedyna opcja. Inne możliwe przyczyny to hiperprolaktynemia czy niewydolność ciałka żółtego. Po takim czasie testy ciążowe są... Witam serdecznie,
skąpe krwawienie miesiączkowe może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich może być PCOS (zespół policystycznych jajników). Nie jest to jednak jedyna opcja. Inne możliwe przyczyny to hiperprolaktynemia czy niewydolność ciałka żółtego.
Po takim czasie testy ciążowe są już wiarygodne, dlatego ciążę można wykluczyć. Wskazana byłaby wizyta u ginekologa i wykonanie badań w celu znalezienia przyczyny skąpych miesiączek. Może to wynikać z zaburzeń hormonalnych, dlatego ważne jest także oznaczenie hormonów.
Więcej na temat skąpych miesiączek pisaliśmy w tekście:
https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Chciałam zapytać o możliwą przyczynę plamienia i bólu piersi?

Dzień dobry, chciałam zapytać o możliwą przyczynę plamienia i bólu piersi. W ostatnim czasie miałam problem z miesiączkowaniem, w badaniach nic nie wyszło oprócz dużej nadżerki (zakwalifikowana do wymrażania), organizm ominął jeden okres, kolejne dwa bezproblemowe. 28.10 miałam ostatnią... Dzień dobry, chciałam zapytać o możliwą przyczynę plamienia i bólu piersi. W ostatnim czasie miałam problem z miesiączkowaniem, w badaniach nic nie wyszło oprócz dużej nadżerki (zakwalifikowana do wymrażania), organizm ominął jeden okres, kolejne dwa bezproblemowe. 28.10 miałam ostatnią miesiączkę - mniej obfitą. 4.11 współżyłam z partnerem z zabezpieczeniem. W 14 dc pojawił się ból piersi jak przed okresem i trwa nadal, a w 19 dc dodatkowo różowe plamienie. Z racji dziwnego samopoczucia już w 17 dc zrobiłam test ciążowy z moczu, ale wyszedł negatywny. W ostatnim czasie żyłam w bardzo dużym stresie. Czy ten stres mógł spowodować takie objawy, czy to jednak może być ciąża tylko za wcześnie wykonałam test? Czy to jakieś plamienie owulacyjne? Do tej pory nie zdarzało mi się plamić między miesiączkami, jedynie przed samym okresem.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, stres może w różny sposób wpływać na funkcjonowaniu organizmu. Plamienie, o którym Pani wspomina mogło mieć wiele różnych przyczyn – wynikać z zaburzeń hormonalnych, owulacji lub (biorąc pod uwagę współżycie) także z implantacji zarodka. W takich sytuacjach z... Witam serdecznie,
stres może w różny sposób wpływać na funkcjonowaniu organizmu. Plamienie, o którym Pani wspomina mogło mieć wiele różnych przyczyn – wynikać z zaburzeń hormonalnych, owulacji lub (biorąc pod uwagę współżycie) także z implantacji zarodka.
W takich sytuacjach z pewnością warto jest powtórzyć test ciążowy, który najbardziej wiarygodny jest w terminie spodziewanej miesiączki. Nie zaszkodzi również wizyta u ginekologa.
Podobne pytania umieszczamy pod następującymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-piersi-a-ryzyko-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-i-piersi-a-ryzyko-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienie-a-ryzyko-ciazy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy w takiej sytuacji mogę skrócić przerwę?

Po półtora roku przerwy od tabletek antykoncepcyjnych Naraya rozpoczęłam ich zażywanie ponieważ miałam dwa opakowania, które mi zostały z tamtego czasu. Lekarz natomiast przepisał mi tabletki Belara, w jaki sposób mogę przejść na drugie tabletki skoro w opakowaniu (jeszcze Naraya)... Po półtora roku przerwy od tabletek antykoncepcyjnych Naraya rozpoczęłam ich zażywanie ponieważ miałam dwa opakowania, które mi zostały z tamtego czasu. Lekarz natomiast przepisał mi tabletki Belara, w jaki sposób mogę przejść na drugie tabletki skoro w opakowaniu (jeszcze Naraya) brakuje mi jednej tabletki? Czy w takiej sytuacji mogę skrócić 7dniową przerwę do 6 dni i po tym czasie rozpocząć opakowanie Belara?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, nie wspomina Pani, której tabletki brakuje – czy to jest tabletka zawierająca substancję czynną, czy też nie. Jeśli nie, to nie ma żadnego problemu, bo tabletki placebo można dowolnie pomijać. Jeśli jest to pigułka aktywna, to wystarczy pominąć... Witam serdecznie,
nie wspomina Pani, której tabletki brakuje – czy to jest tabletka zawierająca substancję czynną, czy też nie. Jeśli nie, to nie ma żadnego problemu, bo tabletki placebo można dowolnie pomijać. Jeśli jest to pigułka aktywna, to wystarczy pominąć ją, skracając tym samym cykl i wcześniej rozpoczynając przerwę na krwawienie z odstawienia.
Nowe tabletki antykoncepcyjne Belara proszę rozpocząć od razu po skończeniu tabletek Naraya.
Podobne pytania można znaleźć tutaj:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-prawidlowo-zmienic-tabletki-antykoncepcyjne,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zmienic-tabletki-microgynon-na-mercilon,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zmienic-tabletki-z-zachowaniem-odpowiedniej-ochrony.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy tłuszczak może być przesuwalny pod skórą?

Witam! Czy tłuszczak na głowie może być twardy, przesuwalny pod skórą? Posiadam dwie takie zmiany i dostałem skierowanie od lekarza POZ do chirurga ogólnego z rozpoznaniem tłuszczaka.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, tłuszczaki to zmiany, które łatwo przesuwają się pod skórą. Zazwyczaj jednak guzki są miękkie, zaś Pan wspomina o twardej zmianie. Bardzo dobrze, że udał się Pan z tymi zmianami do lekarza oraz otrzymał skierowanie do chirurga ogólnego. Specjalista... Witam serdecznie,
tłuszczaki to zmiany, które łatwo przesuwają się pod skórą. Zazwyczaj jednak guzki są miękkie, zaś Pan wspomina o twardej zmianie.
Bardzo dobrze, że udał się Pan z tymi zmianami do lekarza oraz otrzymał skierowanie do chirurga ogólnego. Specjalista przyjrzy się zmianom i zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Nasi eksperci wypowiadali się na ten temat pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niechirurgiczne-usuwanie-twardych-tluszczakow,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-na-malym-palcu-reki,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-podskorne-guzki.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego wciąż nie mam regularnej miesiączki?

Byłam u lekarza bo nie mam miesiączki, ciążę raczej wykluczył (raczej bo powiedział że nie wygląda tu na ciążę ale zróbmy betę z krwi dla pewności) przydatki są ok jajniki również , nadżerka od lat bez zmian (żaden lekarz nic... Byłam u lekarza bo nie mam miesiączki, ciążę raczej wykluczył (raczej bo powiedział że nie wygląda tu na ciążę ale zróbmy betę z krwi dla pewności) przydatki są ok jajniki również , nadżerka od lat bez zmian (żaden lekarz nic z tym nie robi) powiedział endometrium 4 mm. Czy jest wszystko w porządku?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, jeśli ginekolog nie zauważył żadnych nieprawidłowości, to zapewne tak jest, choć warto znaleźć przyczynę braku menstruacji. Jest Pani młodą osobą i miesiączki powinny pojawiać się regularnie. Proszę zatem oznaczyć stężenie hormonu beta-HCG we krwi, by ostatecznie wykluczyć ciążę.... Witam serdecznie,
jeśli ginekolog nie zauważył żadnych nieprawidłowości, to zapewne tak jest, choć warto znaleźć przyczynę braku menstruacji. Jest Pani młodą osobą i miesiączki powinny pojawiać się regularnie.
Proszę zatem oznaczyć stężenie hormonu beta-HCG we krwi, by ostatecznie wykluczyć ciążę. Warto także oznaczyć stężenie innych hormonów. Przyczyną braku miesiączek bywają bowiem zaburzenia hormonalne.
Temat ten był poruszany w tekstach:
https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu,
https://portal.abczdrowie.pl/wtorny-brak-miesiaczki.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy branie tych tabletek z 4-dniową przerwą jest prawidłowe?

Czy branie tabletek Axia forte z ok. 4 dyniowa przerwa między opakowaniami jest prawidłowe. Dostałam zalecenie, aby zacząć grać Axia forte w pierwszym dniu cyklu, przyjąć wszystkie tabletki z opakowania (21 tabletek), następnie zaczekać na wystąpienie krwawienia (u mnie to... Czy branie tabletek Axia forte z ok. 4 dyniowa przerwa między opakowaniami jest prawidłowe. Dostałam zalecenie, aby zacząć grać Axia forte w pierwszym dniu cyklu, przyjąć wszystkie tabletki z opakowania (21 tabletek), następnie zaczekać na wystąpienie krwawienia (u mnie to 3-4 dzień po 21 tabletce i w dniu wystąpienia krwawienia rozpocząć kolejne opakowanie. Zastanawiam się czy nie skonsultować tego z innym lekarzem, gdyż na ulotce jest napisane że jest konieczna 7 dyniowa przerwa.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, choć producenci tabletek antykoncepcyjnych informują o siedmiodniowej w przerwie, to w praktyce bywa zazwyczaj tak, że można tę przerwę dowolnie skracać, a czasem nawet pominąć. Takie postępowanie nie ma wpływu na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli jednak ma... Witam serdecznie,
choć producenci tabletek antykoncepcyjnych informują o siedmiodniowej w przerwie, to w praktyce bywa zazwyczaj tak, że można tę przerwę dowolnie skracać, a czasem nawet pominąć. Takie postępowanie nie ma wpływu na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Jeśli jednak ma Pani wątpliwości co do zaleceń ginekologa, to oczywiście można skonsultować się z innym specjalistą.
Podobne pytania umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-skrocic-przerwe-miedzy-antykoncepcja-hormonalna,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-biore-microgynon-od-2-lat-przy-poprzednim-opakowaniu-o-jeden-dzien-za-wczesnie-wzielam,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przerwa-na-krwawienie-moze-zostac-skrocona.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić gdy dziecko połknęło monetę?

Witam córka 4 łatka tydzień temu połknęła 1grosz od tamtej pory boli brzuch jest rozdrażniona lekarz kazał obserwować czy jeśli minął tydzień jechać do lekarza czy obserwować córka mniej je ma problem zrobieniem stolca.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, rozumiem, że lekarz zalecił nie tylko obserwację dziecka, ale także obserwację stolca w celu zlokalizowania połkniętej monety. Odnalezienie monety w kale da bowiem pewność, że nie ma jej w układzie pokarmowym. Jeśli nie odnaleźli Państwo monety, a dziecko... Witam serdecznie,
rozumiem, że lekarz zalecił nie tylko obserwację dziecka, ale także obserwację stolca w celu zlokalizowania połkniętej monety. Odnalezienie monety w kale da bowiem pewność, że nie ma jej w układzie pokarmowym.
Jeśli nie odnaleźli Państwo monety, a dziecko jest rozdrażnione i miewa dolegliwości bólowe brzucha, to z pewnością warto ponowić wizytę u lekarza.
Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-szansa-ze-ta-moneta-u-syna-zostanie-sama-wydalona,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-zalecenia-po-polknieciu-monety,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-polknieta-moneta-wyjdzie-naturalnie-z-ciala-dziecka.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak wykryć możliwe choroby weneryczne?

Cześć, miałam stosunki seksualne z chłopakiem, który okazal się nie wierny i miał 4 inne dziewczyny ( albo tylko o tylu się dowiedzialam) z którymi również sypiał bez prezerwatywy. Teraz boję się co mogłam złapać i szukam porady co poza... Cześć, miałam stosunki seksualne z chłopakiem, który okazal się nie wierny i miał 4 inne dziewczyny ( albo tylko o tylu się dowiedzialam) z którymi również sypiał bez prezerwatywy. Teraz boję się co mogłam złapać i szukam porady co poza testem s3 z apteki powinnam zrobić. Testy z krwi, żeby wykluczyć choroby przenoszone drogą płciową? Jeśli tak to jakie badania krwi? Dziękuję z góry za odpowiedź
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Jeżeli ma Pani podejrzenia, że mogło dojść do zakażenia chorobami wenerycznymi i chciałaby Pani wykonać badania na każdą z nich, nie posiadając żadnych objawów, warto udać się do laboratorium po 6-8 tygodniach od ostatniego stosunku i wykonać podstawowy... Dzień dobry,
Jeżeli ma Pani podejrzenia, że mogło dojść do zakażenia chorobami wenerycznymi i chciałaby Pani wykonać badania na każdą z nich, nie posiadając żadnych objawów, warto udać się do laboratorium po 6-8 tygodniach od ostatniego stosunku i wykonać podstawowy pakiet na choroby weneryczne (zazwyczaj zawierają one badania, takie jak: HCV/HBV przeciwciała, HIV Ag/Ab (Combo), Herpes simplex virus (HSV-1/2) IgG i IgM, Chlamydia trachomatis IgG i IgM, HBs antygen, Kiła (Treponema pallidum)), dodatkowo warto oznaczyć obecność dwoinki rzeżączki i HPV z szyjki macicy. Jeżeli uda się Pani do ginekologa, powinien on Panią pokierować na powyższe badania.
Więcej informacji na temat chorób wenerycznych może Pani zasięgnąć z poniższych artykułów:
\https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-choroby-weneryczne
https://portal.abczdrowie.pl/gwaltowny-wzrost-zachorowan-na-choroby-weneryczne-lato-dziala-na-ich-korzysc
https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-wenerycznych-chylamydia-kila-zapalenie-watroby-hiv
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego muszę tak długo sypiać?

Dzień dobry, mam 18 lat, jestem kobietą o prawidłowej masie ciała, jeśli będzie to miało jakieś znaczenie. Odkąd pamiętam mam problem ze zbyt długim spaniem - przynajmniej 12 godzin, by czuć się wypoczętym, wcześniej czuję się jakbym była uzależniona od... Dzień dobry, mam 18 lat, jestem kobietą o prawidłowej masie ciała, jeśli będzie to miało jakieś znaczenie. Odkąd pamiętam mam problem ze zbyt długim spaniem - przynajmniej 12 godzin, by czuć się wypoczętym, wcześniej czuję się jakbym była uzależniona od snu, mogę umyć zęby, twarz, nawet coś zjeść, ale muszę wrócić do łóżka. Podczas roku szkolnego, gdy spanie tak długo jest niemożliwe zdarza się, że udaje mi się funkcjonować w porządku, ale są epizody, gdy nie mogę się powstrzymać od zaśnięcia w tramwaju, nawet chodzenie nie pomaga, bo senność pozostaje. Dodam, że rozciąganie przed snem, chodzenie do łóżka o regularnej porze czy odstawianie telefonu przed snem nie zmienia sytuacji. Nie chrapię, nie boli mnie głowa rano, chociaż zdarza się, że budzę się rano spocona, ale nie zawsze, nie jestem też w stanie zasnąć na plecach.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Pani objawy w postaci nadmiernej senności mogą mieć różne źródło, zaczynając od samych zaburzeń snu (brak snu głębokiego, narkolepsja, bezdechy senne), przez problemy z tarczycą, cukrzycą, niedoborem składników odżywczych np. żelaza, nieodpowiednią dietę/ilość aktywności fizycznej aż do zaburzeń... Dzień dobry,
Pani objawy w postaci nadmiernej senności mogą mieć różne źródło, zaczynając od samych zaburzeń snu (brak snu głębokiego, narkolepsja, bezdechy senne), przez problemy z tarczycą, cukrzycą, niedoborem składników odżywczych np. żelaza, nieodpowiednią dietę/ilość aktywności fizycznej aż do zaburzeń zdrowia psychicznego (depresja, nadmierny stres).
W związku z występującym problemem najodpowiedniejszym wyjściem będzie odbycie wizyty u lekarza i wykonanie podstawowych badań krwi (morfologia, profil tarczycowy).
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających temat snu: https://portal.abczdrowie.pl/sennosc-w-ciagu-dnia-co-moze-byc-jej-przyczyna
https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia
https://portal.abczdrowie.pl/zmeczenie-i-sennosc-prezentacja-edukacyjna
https://portal.abczdrowie.pl/doskwiera-ci-sennosc-to-moze-byc-niedobor-witamin-i-mikroelementow
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty