Dlaczego mam bardzo skąpe okresy mając 18 lat?

Od lipca towarzyszy mi bardzo skąpy okres. Pojawia się w czasie spodziewanego okresu, ale jedynie na papierze toaletowym. Współżyłam pod koniec czerwca i w połowie lipca mialam jeszcze normalny okres, ale od tej pory mocno się stresuje ciąża i sobie ją urajam. Wykonałam w ostatnim miesiącu dwa testy ciążowe w odstępie paru dni i oba wyszły negatywne. Czasem towarzyszy mi ból podbrzusza na momenty gdy myślę o tej urojonej ciąży. Jeśli to ważne, zostałam zdiagnozowana z insulinoopornością i brałam Glucophage do końca czerwca, po czym lekarz zaprzestał leczeniu bo były lepsze wyniki i stan przedcukrzycowy zanikł. Przez okres lipiec sierpień towarzyszyła mi dieta pełna węglowodanów. Czy może być to PCOS?
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skąpe krwawienie miesiączkowe może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich może być PCOS (zespół policystycznych jajników). Nie jest to jednak jedyna opcja. Inne możliwe przyczyny to hiperprolaktynemia czy niewydolność ciałka żółtego.

Po takim czasie testy ciążowe są już wiarygodne, dlatego ciążę można wykluczyć. Wskazana byłaby wizyta u ginekologa i wykonanie badań w celu znalezienia przyczyny skąpych miesiączek. Może to wynikać z zaburzeń hormonalnych, dlatego ważne jest także oznaczenie hormonów.

Więcej na temat skąpych miesiączek pisaliśmy w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.