Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34677 odpowiedzi

58792 podziękowania

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34677)

Pytanie o trądzik

Od kilku lat na mojej skórze pojawił się trądzik na plecach i na twarzy. Co stosować żeby się go pozbyć? Stosowałam wiele kremów ia efektów nie było. Nie wiem co mam robić czy iść do dermatologa czy lepiej nie....

Od kilku lat na mojej skórze pojawił się trądzik na plecach i na twarzy. Co stosować żeby się go pozbyć? Stosowałam wiele kremów ia efektów nie było. Nie wiem co mam robić czy iść do dermatologa czy lepiej nie. Moja mama mi mówi że trądzik po pewnym czasie zginie. Czy to prawda?

Redakcja abcZdrowie
W leczeniu zmian trądzikowych niezwykle ważna jest cierpliwość‡... Obecnie odchodzi się™ od nadmiernie wysuszających produktów na bazie alkoholu- zwł‚aszcza w przypadku cer wrażliwych. Proszę zwrócić‡ uwagę™ na pielę™gnację™ cery- waźne jest dobranie odpowiednich kosmetyków do cery z trądzikiem -...

W leczeniu zmian trądzikowych niezwykle ważna jest cierpliwość‡...
Obecnie odchodzi się™ od nadmiernie wysuszających produktów na bazie alkoholu- zwł‚aszcza w przypadku cer wrażliwych.
Proszę zwrócić‡ uwagę™ na pielę™gnację™ cery- waźne jest dobranie odpowiednich kosmetyków do cery z trądzikiem - np. seria Effaclar, Purritin. Proszę™ pamię™tać‡ o regularnym zł‚uszczaniu naskórka przy pomocy peelingów enzymatycznych. W aptekach dostę™pne są  wygodne preparaty typu 2w1 (np. Bioderma żel zł‚uszczający do mycia twarzy).

Nie jest wskazane samodzielne usuwanie wykwitów- jeże›li nie ma Pani obecnie zmian zapalnych na twarzy, to proszę™ skorzystać‡ z pomocy kosmetyczki, która pomoże w oczyszczeniu skóry twarzy.

Witam oto mój wynik usg:

tarczyca wielkości granicznej,echogrom miąższu niejednorodny.W prawym płacie niejednorodny lito-płynowy guzek o wymiarach 2,4cm x1,4cm x1,6cm z drobnymi zwapnieniami (do BAC) W płacie lewym przestrzeń płynowa o średnicy ok.9mm. Czy to może świadczyć o jednym? jestem zdenerwowana i troszeczkę się obawiam...

tarczyca wielkości granicznej,echogrom miąższu niejednorodny.W prawym płacie niejednorodny lito-płynowy guzek o wymiarach 2,4cm x1,4cm x1,6cm z drobnymi zwapnieniami (do BAC) W płacie lewym przestrzeń płynowa o średnicy ok.9mm. Czy to może świadczyć o jednym? jestem zdenerwowana i troszeczkę się obawiam a termin do endokrynologa dopiero mam za 3 tygodnie.Robiłam wcześniej badanie krwi TSH i wyszło dobrze. Słyszałam że jeszcze mnie czeka biopsja ile to jeszcze wszystko potrwa żebym się uspokoiła i przekonała że to nie jest rak??? Bardzo proszę o odpowiedz i dziękuję

Redakcja abcZdrowie
Obraz usg ma cechy niepokojące oznacza to, że nie da się powiedzieć czy to jest rak ale też nie sposób go wykluczyć. Dlatego właśnie musi Pani się zgłosić na biopsję. Dopiero obraz mikroskopowy pozwala na całkowitą pewność. Niestety w...

Obraz usg ma cechy niepokojące oznacza to, że nie da się powiedzieć czy to jest rak ale też nie sposób go wykluczyć. Dlatego właśnie musi Pani się zgłosić na biopsję. Dopiero obraz mikroskopowy pozwala na całkowitą pewność. Niestety w naszym kraju dostęp do służby zdrowia jest bardzo utrudniony. Dlatego jeśli chce Pani mieć pewność w szybkim terminie warto rozważyć wykonanie biopsji w ośrodku prywatnym - wtedy będzie Pani pewna.  

Dotyczy: USG

Jak interpretować wyniki z toxoplazmozy?

Moje wyniki to: IgG 15,4 IU/ml (dodatni) IgM 0,105 Index (ujemny) Martwię się bo jestem w 11 tygodniu ciąży a wizytę u lekarza mam dopiero za parę dni, więc bardzo proszę o interpretację. Moje wyniki to: IgG 15,4 IU/ml (dodatni) IgM 0,105 Index (ujemny) Martwię się bo jestem w 11 tygodniu ciąży a wizytę u lekarza mam dopiero za parę dni, więc bardzo proszę o interpretację.
Redakcja abcZdrowie
Wyniki świadczą o tym, że z dużym prawdopodobieństwem przebyła Pani infekcję toksoplasma gondi jeszcze przed ciążą. Wtedy nie ma ryzyka dla płodu.  Jednak nie daje to 100% pewności. 

PROSZĘ O PRZEANALIZOWANIE WYNIKÓW MOJEJ CÓRKI STRASZNIE SIĘ O NIĄ MARTWIĘ

Witam, proszę o analizę wyników mojej córki, która ma 4,5 roku i jest cały czas blada, nadmienię iż córka nie zabardzo chce jeść, często choruje łapie takie normalne infekcje przedszkolne ale miała również już cztery razy rota wirusa i raz... Witam, proszę o analizę wyników mojej córki, która ma 4,5 roku i jest cały czas blada, nadmienię iż córka nie zabardzo chce jeść, często choruje łapie takie normalne infekcje przedszkolne ale miała również już cztery razy rota wirusa i raz zapalenie układu moczowego a ostatnio rota + podejrzenie przymiedniczkowe zapalenia nerek, ma astmę oskrzelową i jest alergiczką mam najnowsze badania morfologii nie ma naszej lekarki i nie mam kogo poradzić się w sprawie ich analizy dziękuję i proszę o jak naszybszą odpowiedź strasznie się martwie. Podaję wyniki: Krwiniki białe Leukocyty we krwi 3,830 K/uL Granulocyty 28,0% Limfocyty 57,7% Monocyty 10,4% Granulocyty kwasochłonne 2,6% Granulocyty zasadochłonne 1,3% Krwiniki czerwone Erytrocyty we krwi 4,94% Hemoglobina we krwi 13,7% Hematokryt 37,8% Średnia objętość erytrocytów 76,5 fL Średnia masa Hgb 27,7 pg Średnie stężenie Hgb 36,2 g/dl Wskaźnik anizocytozy erytrocytów 15,9% Płytki krwi 221 K/uL Średnia objętość płytek krwi 10,2 fL Płytkokryt 0,23% Wskaźnik anizocytozy płytek 11,6% Wskaźnik dużych płytek 25,9% OB 12 mm Antystreptolizyna O 5 IU/ml Białko C-reaktywne 1,4 mg/l Aminotransferaza alaninowa 15 IU/l Proszę o jak najszybszą odpowidż. z góry dziękuję
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Zaznaczę odchylenia: Leukocyty-obniżone dośc znacznie Zaburzony stosunek granulocytów obojętnochłonnych ( za mało) do limfocytów (zbyt duzo), nieco podwyższony poziom monocytów oraz granulocytów zasadochłonnych.. Ponadto nieco podwyższone OB. Proszę nie wpadać w panikę. Czasem obniżenie leukocytów występuje...

Szanowna Pani,

Zaznaczę odchylenia:

Leukocyty-obniżone dośc znacznie

Zaburzony stosunek granulocytów obojętnochłonnych ( za mało) do limfocytów (zbyt duzo), nieco podwyższony poziom monocytów oraz granulocytów zasadochłonnych..

Ponadto nieco podwyższone OB.

Proszę nie wpadać w panikę. Czasem obniżenie leukocytów występuje podczas infekcji. To samo dotyczy zmienionego stosunku granulocytów do limfocytów.Niestety nie podała Pani wartości bezwzględnych dwóch ostatnich parametrów. To ważne, bo na nich się opieramy, a są często prawidłowe mimo zaburzonych odsetków.

Biorąc pod uwagę informacje o  ogólnym zdrowiu i objawach córki, może warto pomyśleć o diagnostyce zaburzeń odporności?

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Co to może być? Krwiak w jamie macicy

Chciałam się zapytać! Jestem w ciąży w 11 tygodniu i miałam robione usg i wyszło że :w jamie macicy oprócz pęcherzyka ciążowego widoczny jest obszar płynowy o wym.27x8mm sugerujący krwiaka.I co to jest i czy mam się obawiać czy nie? Proszę o odpowiedz.
Redakcja abcZdrowie
Krwiak oznacza, że jamie macicy doszło do krwawienia, jednakże nie powinna się Pani obawiać, gdyż krwiaki najczęściej ulegają samoistnemu wchłonięciu. Przy kolejnym USG lekarz oceni czy krwiak się powiększa czy wręcz przeciwnie - zmniejsza rozmiar.

Co to jest anemia powtórna i jak ja zwalczyć. Od czego powstaje?

Co to jest anemia powtórna jak ją zwalczyć i od czego powstaje?
Redakcja abcZdrowie
Szanowni Państwo, mam wrażenie, że autorowi pytania chodziło o anemię wtórną a nie powtórną. Anemia wtórna to każda sytuacja, kiedy dochodzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny we krwi spowodowaną inną chorobą (np. nerek), niedoborami pokarmowymi (np. żelaza) lub czynnikami zewnętrznymi (np. toksyny)....

Szanowni Państwo, mam wrażenie, że autorowi pytania chodziło o anemię wtórną a nie powtórną. Anemia wtórna to każda sytuacja, kiedy dochodzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny we krwi spowodowaną inną chorobą (np. nerek), niedoborami pokarmowymi (np. żelaza) lub czynnikami zewnętrznymi (np. toksyny). Aby anemię wtórną skutecznie leczyć, należy przede wszystkim znaleźć jej przyczynę i dążyć do jej usunięcia - czyli wyleczenia choroby, uzupełnienia niedoborów składników niezbędnych w produkcji czerwonych krwinek lub eliminacja czynników toksycznych. Więcej informacji na temat różnych przyczyn anemii i leczenia znajdą Panstwo na stronach www.abcanemia.pl

Analiza badania krwi i białko w moczu u męża

Co oznacza podwyzszony poziom ALT 87,7 U/L oraz AST 42,7/ niby w normie/ Jedyne objawy to odbijanie po posiłku. I jeszcze pytanie o Męża białko w moczu 25.0mg/dl oraz kryształy 264,6. Halina.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Podwyższone aktywności  transaminaz wątrobowych tj. AST i ALT  w takim stopniu i stosunku AST /ALT, jak powyżej obserwowane bywają m.in. w: przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby B i C, ostrych WZW A-E, WZW spowodowanych przez inne wirusy hepatotropowe, stłuszczeniu...

Szanowna Pani,

Podwyższone aktywności  transaminaz wątrobowych tj. AST i ALT  w takim stopniu i stosunku AST /ALT, jak powyżej obserwowane bywają m.in. w: przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby B i C, ostrych WZW A-E, WZW spowodowanych przez inne wirusy hepatotropowe, stłuszczeniu wątroby, uszkodzeniu przez leki i toksyny, zapaleniu autoimmunologicznym, niedoborze alfa-1 antytrypsyny, hemochromatozie, chorobie Wilsona, celiakii.

Białko w moczu powinno niepokoić, należy powtórzyć badanie, ale białko najlepiej oznaczyć w dobowej zbiórce moczu, jako dobowe wydalanie.

Kryształy sugerują kamicę nerkową. Nie napisała Pani, jakie to kryształy. To ważne, bo różne metody leczenia stosujemy w zależności od ich charakteru.

Z powyższymi wynikami dobrze by było zgłosić się do lekrza, który po uzyskaniu od męża dodatkowych , ważnych informacji zaproponuje dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie

Jakie są przyczyny zastoju moczu w układzie K-M?

Rozpoznano u mnie na podstawie badania usg Hipotonię prawego układu K-M. Jakie mogą być tego przyczyny? W USG nie stwierdzono kamicy.
Redakcja abcZdrowie
Hipotonia układu kielichowo-miedniczkowego nie musi oznaczać przeszkody w odpływie moczu. Np. refluks pęcherzowo-moczowodowy może dawać taki obraz w usg (to schorzenie można wyleczyć endoskopowo bez przerywania ciągłości układu moczowego lub operacyjnie). Natomiast przyczyn powodujących zastój moczu może być kilka np. wada...

Hipotonia układu kielichowo-miedniczkowego nie musi oznaczać przeszkody w odpływie moczu. Np. refluks pęcherzowo-moczowodowy może dawać taki obraz w usg (to schorzenie można wyleczyć endoskopowo bez przerywania ciągłości układu moczowego lub operacyjnie).

Natomiast przyczyn powodujących zastój moczu może być kilka np. wada wrodzona, zwężenie podmiedniczkowe, guz pęcherza lub guz w jamie brzusznej uciskający na moczowód etc.

Bakterie Enterococcus faecalis w wyniku badania a przepisanie przez urologa nitrofurantoiny

U mojej 19 letniej córki wykryto bakterie Enterococcus faecalis. Zrobiono antybiogram i wyszło wrażliwy na-ampicylina i nitrofurantoina.Dwa miesiące temu córka leżała w szpitalu z objawami neutropenii jatrogennej po podaniu przez urologa-nolicinu, furaginu i ciprinolu co 4 godz. Obecnie jest pod... U mojej 19 letniej córki wykryto bakterie Enterococcus faecalis. Zrobiono antybiogram i wyszło wrażliwy na-ampicylina i nitrofurantoina.Dwa miesiące temu córka leżała w szpitalu z objawami neutropenii jatrogennej po podaniu przez urologa-nolicinu, furaginu i ciprinolu co 4 godz. Obecnie jest pod opieką hematologa.Dzisiaj zapisał nitrofurantoinę.Nigdzie nie idzie kupić.Podobno wycofano z obrotu.Co robić?Do kogo się udać?Co robić?Proszę o radę i pomoc.Z chorobą szpiku zostałyśmy teraz same.Czy mogę żądać odszkodowania od tamtego urologa?
Redakcja abcZdrowie
Jeśli neutropenia nadal się utrzymuje konieczne jest leczenie zakażenia układu moczowego. Ponieważ bakteria jest również wrażliwa na ampicylinę (wynik antybiogramu) to można podać ją zamiast niedostępnej nitrofurantoiny. Jednak  ampicylina jest dostępna tylko w postaci dożylnej (konieczność podawania w szpitalu).  Co...

Jeśli neutropenia nadal się utrzymuje konieczne jest leczenie zakażenia układu moczowego. Ponieważ bakteria jest również wrażliwa na ampicylinę (wynik antybiogramu) to można podać ją zamiast niedostępnej nitrofurantoiny. Jednak  ampicylina jest dostępna tylko w postaci dożylnej (konieczność podawania w szpitalu). 

Co do odszokodowania proszę szukać porady u prawnika mającego doświadczenie w tego typu sprawach. Trudno powiedzieć aby urolog popełnił błąd. Leki, które podał są uznane za bezpieczne a tak ciężkie powikłania zdarzają się bardzo rzadko - nie dało się tego przewidzieć. 

Limfocytoza bez leukocytozy

Od trzech miesięcy mam kiepskie wyniki badań. Czy moglabym prosić o ich interpretację? to jest trzeci wynik (najnowszy), dwa pozostale byly bardzo podobne. WBC -------------------3,65 G/I -----------------norma: 4,50- 11,00 RBC---------------------4,08 T/I ---------------- norma: 3,50- 5,00 Hemoglobina ----------13,5 g/dl -----------------norma: 11,2-15,2... Od trzech miesięcy mam kiepskie wyniki badań. Czy moglabym prosić o ich interpretację? to jest trzeci wynik (najnowszy), dwa pozostale byly bardzo podobne. WBC -------------------3,65 G/I -----------------norma: 4,50- 11,00 RBC---------------------4,08 T/I ---------------- norma: 3,50- 5,00 Hemoglobina ----------13,5 g/dl -----------------norma: 11,2-15,2 Hematokryt ----------- 40,5 % -------------------norma: 32,0-46,0 MCV ---------------------99,3 fl --------------------norma: 80,0-100,0 MCH ---------------------33,1 pg ------------------ norma: 26,0-35,0 MCHC--------------------33,3 g/dl ----------------norma: 31,8-36,9 RDW-CV -----------------12,0 % ------------------- norma: 11,5-14,5 MPV ----------------------10,3 fl ------------------norma: 8-11 % neutrocytów------------ 29,1 % -------------------norma: 45,0-70,0 % limfocytów ------------54,2 % ------------------- norma: 20,0-45,0 % monocytów------------- 9,6 % --------------------norma: 1,0-8,0 % eozynocytów -----------6,3 % --------------------norma: ponizej 5,0 % bazocytów--------------0,8 % --------------------norma: ponizej 1,0 liczba neutrocytów -----1,06 G/I ----------------- norma: 1,80- 7,70 liczba limfocytów--------1,98 G/I----------------- norma: 1,00-5,00 liczba monocytów-------0,35 G/I ------------------norma: ponizej 0,80 liczba eozynocytów -----0,23 G/I-------------------- norma: 0,00- 0,45 liczba bazocytów --------0,03 G/I ---------------------norma: ponizej 0,20 Rozmaz mikroskopowy: Granulocyty segmentowane:-----33 % --------------- norma: 45- 70 Granulocyty kwasochlonne:-------3 % ----------------norma: ponizej 5 limfocyty :--------------------------62% ----------------norma: 20-45 monocyty :--------------------------2% ------------------norma: 1-8 OB: po 1h -------------------------2 mm -------------------norma: ponizej 20
Redakcja abcZdrowie
W obrazie krwi obwodowej wysuwającą się na pierwszy plan nieprawidłowością jest limfocytoza bez leukocytozy. Jest to stan, który może sugerować przewlekły proces zapalny wywołany zakażeniem bakteryjnym (np. gruźlica) lub wirusowym (np. wzw B, wzw C). W rzadkich...

W obrazie krwi obwodowej wysuwającą się na pierwszy plan nieprawidłowością jest limfocytoza bez leukocytozy. Jest to stan, który może sugerować przewlekły proces zapalny wywołany zakażeniem bakteryjnym (np. gruźlica) lub wirusowym (np. wzw B, wzw C). W rzadkich przypadkach również niektóre nowotwory takie jak białaczki czy szpiczak mnogi mogą dawać taki obraz. Niestety interpretacja samej morfologii bez objawów i wywiadu pozwala tylko na tak ogólne wnioski.  

Dotyczy: Badanie krwi
Patronaty