Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35499 odpowiedzi

59112 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35499)

HBV u matki.

Co grozi dziecku jesli matka ma hbs + z przeciwciałami a dziecko po porodzie nie dostanie imunoglobuliny
Redakcja abcZdrowie
Podanie dziecku immunoglobuliny jest zalecane, ponieważ ogranicza możliwoć rozwoju zakażenia. Dziecko w czasie porodu jest narażone na kontakt z wirusem. Wszystko zależy od stopnia wiremii matki podczas porodu oraz od zdolności obronnych dziecka.
Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Córka ma 9 lat, wynik krwinek białych utrzymuje się ponad rok tj. 3.5 poniżej normy - czy należy się martwić?

Dziecko czuje sie dobrze .ostatnio zachorowała na rumien .nie brała leków.zrobiłam badania kontrolne i krwinki białe wyszły zle .martwie sie bardzo. w roku 2007 WBC wynosiły 5.7 ,a teraz 3.7.Oprócz tego neutrofile wynosza;1.11,eozynofile 0.09.Natomiast podwyzszone sa limfocyty 60.5.Dziecko badam... Dziecko czuje sie dobrze .ostatnio zachorowała na rumien .nie brała leków.zrobiłam badania kontrolne i krwinki białe wyszły zle .martwie sie bardzo. w roku 2007 WBC wynosiły 5.7 ,a teraz 3.7.Oprócz tego neutrofile wynosza;1.11,eozynofile 0.09.Natomiast podwyzszone sa limfocyty 60.5.Dziecko badam co roku profilaktycznie .W marcu tego roku krwinki białe wynosiły 3.6 w lipcu 3.7.Mam skierowanie do poradni hematologicznej .prosze o pomoc
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Niewątpliwie w tej sytuacji konieczna jest wizyta u hematologa. Oprócz obniżenia ogólnej liczby białych krwinek , mamy do czynienia z odwróceniem proporcji neutrofili do limfocytów. Zaznaczę od razu, iż taki obraz spotykany jest również w przypadku niektórych...

Szanowna Pani,

Niewątpliwie w tej sytuacji konieczna jest wizyta u hematologa. Oprócz obniżenia ogólnej liczby białych krwinek , mamy do czynienia z odwróceniem proporcji neutrofili do limfocytów.
Zaznaczę od razu, iż taki obraz spotykany jest również w przypadku niektórych infekcji. Jednak konsultacja hematologiczna jest niezbędna, by nie przegapić poważniejszych zaburzeń, mi.in. chorób układu krwiotwórczego.

Pozdrawiam serdecznie

Immunoglobulina w szpitalu

Jakie są zagrożenia dla dziecka jeśli szpital nie ma immunoglobuliny a podczas porodu dojdzie do zakażenia?
Redakcja abcZdrowie
Pytanie jest zbyt mało precyzyjne. O jakim zakażeniu Pani mówi?
Dotyczy: Ginekologia Ciąża
Redakcja abcZdrowie
Aby stwierdzić PCOS należy zbadać poziom hormonów płciowych, wykonać USG jajników. Stosunek hormonu luteinizującego do folikulotropowego (LH do FSh) przekracza 2 (badanie z 3. dnia po wystąpieniu miesiączki). Dodatkowo pojawia się wysokie stężenie testosteronu. Należy także wykonać...

Aby stwierdzić PCOS należy zbadać poziom hormonów płciowych, wykonać USG jajników. Stosunek hormonu luteinizującego do folikulotropowego (LH do FSh) przekracza 2 (badanie z 3. dnia po wystąpieniu miesiączki). Dodatkowo pojawia się wysokie stężenie testosteronu.

Należy także wykonać badanie białka wiążącego hormony płciowoc (SHBG) oraz badania w kierunku hiperinsulinemii.
Wykonanie pełnej diagnostyki może wiązać się z dwudniowym pobytem w szpitalu.

Morfologia honorowego dawcy krwi

Chciałem dzisiaj oddać krew honorowo, po pobraniu mi próbki wziętej na morfologie stwierdzono, iż nie mogę oddać krwi ponieważ rozmaz jest nie taki, pielęgniarka powiedziała że to może być jakieś zarobaczenie czy alergia, a ja objawów takich nie posiadam.... Chciałem dzisiaj oddać krew honorowo, po pobraniu mi próbki wziętej na morfologie stwierdzono, iż nie mogę oddać krwi ponieważ rozmaz jest nie taki, pielęgniarka powiedziała że to może być jakieś zarobaczenie czy alergia, a ja objawów takich nie posiadam. Obejrzałem kartk z wynikami i mam podwyższone WBC; wbc 6,0 10^3/L ne% 43.3 % L ly 35,0 % mo 9,0 % eo 12,2 % H ba 0,5 % ne 2,7 10^3/L ly 2,1 10^3/L mo 0,5 10^3/L eo 0,7 10^3/L H ba 0,0 10^3/L reszta czyli RBC i PLT w normie. Co mi może być? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Oddawanie honorowo krwi ratuje życie osobom w ciężkim stanie. To bardzo szlachetne z Pana strony.  Wysoka eozynofilia może świadczyć o alergii lub chorobie pasożytniczej. Jednak jeśli nie odczuwa Pan objawów typowej alergii pieczenie spojówek, katar, biegunki, duszność etc....

Oddawanie honorowo krwi ratuje życie osobom w ciężkim stanie. To bardzo szlachetne z Pana strony. 

Wysoka eozynofilia może świadczyć o alergii lub chorobie pasożytniczej. Jednak jeśli nie odczuwa Pan objawów typowej alergii pieczenie spojówek, katar, biegunki, duszność etc. To należy udać się do lekarza w celu wykluczenia choroby pasożytniczej. Niektóre pasożyty tak dobrze przystosowały się do życia wewnątrz człowieka, że objawy są bardzo subtelne a zauważyć je może tylko lekarz. Warto dodać, że choroba pasożytnicza nie świadczy o braku higieny, można się zarazić np. jedząc dziczyznę w exkluzywnej restauracji. 

Dotyczy: Badanie krwi

Co oznacza podwyższone WBC we krwi?

WBC 6.0 10^3/L  NE 43.3 L %   LY 35.0 % MO 9.0 % EO 12.2 H % BA 0.5 % NE 2.7 10^3/L LY 2.1 10^3/L MO 0.5 10^3/L EO 0.7 H 10^3/L BA 0.0 10^3/L TO MOJE WYNIKI... WBC 6.0 10^3/L  NE 43.3 L %   LY 35.0 % MO 9.0 % EO 12.2 H % BA 0.5 % NE 2.7 10^3/L LY 2.1 10^3/L MO 0.5 10^3/L EO 0.7 H 10^3/L BA 0.0 10^3/L TO MOJE WYNIKI WBC. Co one mogą oznaczać, dodam, iż rbc i plt mam normalne?
Redakcja abcZdrowie
Liczba białych krwinek WBC jest w przedstawionym wyniku w normie. Jeśli była by podwyższona (czyli ponad 11 tysięcy) świadczyło by to o infekcji. Natomiast w zaprezentowanym wyniku widać cechy mogące wskazywać na alergię, astmę lub infekcję pasożytniczą (eozynofilia). 

Cesarskie cięcie czy poród naturalny przy mojej wadzie wzroku?

Witam. Mam 20 lat i w przyszłym roku zostanę mamą - termin wyznaczony mam na 23 lutego. Jednak sama nie wiem jaką metodą dziecko wydostanie się na świat. Lekarze mnie już skołowali. Okulista, u którego byłam stwierdził, że przy takiej...

Witam. Mam 20 lat i w przyszłym roku zostanę mamą - termin wyznaczony mam na 23 lutego. Jednak sama nie wiem jaką metodą dziecko wydostanie się na świat. Lekarze mnie już skołowali. Okulista, u którego byłam stwierdził, że przy takiej wadzie wzroku poród musi odbyć się przez cesarskie cięcie, zaś pani ginekolog, do której chodziłam na początku powiedziała, że tę metodę (cesarskie cięcie) uskutecznia się dopiero od wady -10. Moja wada jest dość spora - konkretnie: -5 i -5,5. Jak to jest? Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
O tym czy ciąża będzie rozwiązana przez cesarskie cięcie czy przez poród siłami natury decyduje wynik badania dnia oka. Wzmożony wysiłek podczas porodu siłami natury może być powikłany odklejeniem siatkówki. Okulista ocenia czy istenieją do tego predyspozycje u Pani. Może...

O tym czy ciąża będzie rozwiązana przez cesarskie cięcie czy przez poród siłami natury decyduje wynik badania dnia oka. Wzmożony wysiłek podczas porodu siłami natury może być powikłany odklejeniem siatkówki. Okulista ocenia czy istenieją do tego predyspozycje u Pani. Może się okazać, że kobieta przy wadzie -2,5 D na dnie oka będzie miała zmiany, które będą wskazaniem do cesarskiego cięcia, a kobieta o wadzie -7 D takich zmian nie bedzie miała i urodzi siłami natury.

Dotyczy: Poród

Niewspółmierność porodowa.

Witam!!! Pierwszy mój poród odbył się przez cc z powodu dużego obwodu główki dziecka (34 cm). Obecnie jestem w 39 tyg. ciąży i wiem, że dziecko jest większe od pierwszego ale przy badaniu usg lekarz nie oszacował obwodu główki, nie...

Witam!!! Pierwszy mój poród odbył się przez cc z powodu dużego obwodu główki dziecka (34 cm). Obecnie jestem w 39 tyg. ciąży i wiem, że dziecko jest większe od pierwszego ale przy badaniu usg lekarz nie oszacował obwodu główki, nie mierzono mi również miednicy. Boje się, że sytuacja może się powtórzyć, tzn. po kilkunastu godz. porodu nat. i tak się to wszystko zakończy cc, a lekarz powie: "gdybym wiedział, że...". Dlaczego tak trudno doprosić się o pomiar miednicy? A może lekarze z góry zakładają, że jak kobieta nie należy do drobniutkich to miednice ma szeroką? -Czy ta niewspółmierność może się teraz też powtórzyć? ;(. A w ogóle, czy lekarze zwracają uwagę na to co mówi kobieta przy porodzie, bo czasami mam wrażenie, że traktują się jak bogowie, a każda uwaga ze strony pacjentki traktowana jest jak zniewaga!!!) Już nie wiem co o tym myśleć... Proszę o radę. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
Pomiar miednicy oraz pomiar wielkości dziecka jest niezbędną kwalifikacją do porodu. Powinna Pani mieć taki pomiar wykonany przy przyjęciu do porodu.
Dotyczy: Poród

Pulsowanie w podbrzuszu.

Witam, 2 miesiące temu spałam z chłopakiem, kochaliśmy się z zabezpieczeniem, robiłam test już 3 razy wyszedł negatywnie, lecz ja nie wiem dlaczego, ale w podbrzuszu cały czas czuję pulsowanie co to może być?
Redakcja abcZdrowie
Witam, Podstawowym pytaniem, które się nasuwa jest to czy miała Pani w ciągu tych dwóch miesiecy regularne miesiączki. Pulsowanie w podbrzuszu może być wynikiem różnych schorzeń, ale może także nie oznaczać żadnych problemów. Powinan Pani udać się do lekarza, który...

Witam,
Podstawowym pytaniem, które się nasuwa jest to czy miała Pani w ciągu tych dwóch miesiecy regularne miesiączki. Pulsowanie w podbrzuszu może być wynikiem różnych schorzeń, ale może także nie oznaczać żadnych problemów. Powinan Pani udać się do lekarza, który wukona Pani badanie usg narządu rodnego i wykluczu zarówno (niemal nie realną w sytuacji, którą Pani opisała) ciążę jak i takie choroby jak torbiele jajnika. 

Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Co oznaczają dodatnie przeciwciała przeciwjądrowe ANA-HEP2?

Dzień dobry! Bardzo proszę o odpis czy przeciwciała przeciwjądrowe o wartości 1:160 są powodem do niepokoju?Morfologia w normie i podstaw bad krwi też.Skierowano mnie na badania z powodu wypadania włosów, to mój poważny problem.Czy powinnam konsultować się z reumatologiem?Dziękuję bardzo.Dorota
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Norma dla przeciwciał przeciwjądrowych to miano <1:40. Znaczenie kliniczne ma miano >1:160. Według przedstawionych informacji, ma Pani graniczne miano. Należy pamiętać, że przeciwciała te występują u 5% zdrowych osób, a częstość ich występowania wzrasta z wiekiem....

Szanowna Pani,

Norma dla przeciwciał przeciwjądrowych to miano <1:40. Znaczenie kliniczne ma miano >1:160.
Według przedstawionych informacji, ma Pani graniczne miano.

Należy pamiętać, że przeciwciała te występują u 5% zdrowych osób, a częstość ich występowania wzrasta z wiekiem.

Ja pokazałabym jednak wynik reumatologowi i przedstawiła objawy. Warto byłoby znać jego opinię. Być może zasugeruje badania dodatkowe, które pomogą dotrzeć do żródła problemu.

Pozdrawiam serdecznie

portal.abczdrowie.pl
Patronaty