14-miesięczne dziecko nie śpi w nocy

Witam!

Jestem matką 14-miesięcznej dziewczynki. Przez pierwszy rok życia spała w miarę dobrze, tzn. bez głębszego wybudzania zjadała mleko i spała dalej, więc pobudki, chociaż były, nie były uciążliwe. Od kilku miesięcy to się zmieniło - nie może zasnąć, wije się, pręży, denerwuje. Prześpi 2-3 godz. w łóżeczku i zaczyna się - płacze, krzyczy przez sen, czasem pomaga trochę herbatki lub mleko, prześpi godzinkę i znowu. Zasypia głębiej dopiero ok. 5.00 i śpi do ok.7.00. Na pewno czasem powodem pobudek jest głód - mało je wieczorem, ale najczęściej nie. Ma stały rytuał związany z kąpielą, jedzeniem i zasypianiem. Staramy się, aby popołudniowe zabawy były spokojne, ale nic nie pomaga. Robiłam wielokrotnie badania w kierunku pasożytów, ale wyniki wychodzą ujemne. Badanie moczu również ok. Jestem już wykończona, gdyż od kiedy się urodziła, nie przespałam ani jednej nocy. Wiem, że cierpliwość przede wszystkim, ale już jej czasem brakuje, gdy rano trzeba wstać do pracy (mała jest wtedy z ojcem przez 4 godziny). Pracuję od 10 miesięcy, więc nie jest to związane z tym, że mnie nie ma. Proszę o pomoc. Dodam jeszcze, że mała jest dość nerwowa od urodzenia, łatwo wpada w irytację i się denerwuje.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Proszę się zastanowić, czy problemy ze spaniem, nie zbiegły się w czasie z jakimś konkretnym wydarzeniem w życiu dziecka. Pisze Pani, że dziecko jest dość nerwowe, jaka może być tego przyczyna? Jak wygląda typowy dzień córeczki? Dla takich maluszków bardzo istotna jest regularność i powtarzalność. Dlatego ważnym jest, aby pilnować stałych pór jedzenia, spacerów, zabaw i snu.

Dziecko powinno jeść kolację przed snem, wówczas będzie spokojniej i dłużej spało. Jeśli córeczka nie chce jeść ostatniego posiłku, może to oznaczać, że poprzedni posiłek dostaje zbyt późno, dlatego robi się głodna dopiero w środku nocy. Proszę spróbować zlikwidować jeden posiłek w ciągu dnia, na rzecz pożywniejszej kolacji.

Radziłabym także skonsultować się z lekarzem pediatrą.