Dlaczego moja 7-miesięczna córeczka budzi się w nocy i nie śpi przez ok. 2 godziny?

Moja 7-miesięczna córeczka od ok. 3 tygodni (wcześniej potrafiła przespać ładnie od 20 do 4 rano, jadła i spała dalej do 7) budzi się codziennie w nocy ok. godziny 1,2 i nie śpi przez 2 godz. Staram się nie podchodzić od razu do niej, dopiero jak zacznie płakać, podaję jej smoczek, ale to nie pomaga, robię więc jej mleczko, myśląc, że może jest głodna i jak zje, to zaśnie, jednak to nie pomaga. Mała wypije czasem całe przygotowane mleczko (robię jej 150 ml), ale nie zasypia, przewraca się na brzuszek i się denerwuje, zaczyna płakać, więc przekładam ją z powrotem na plecki i wtedy jest jeszcze gorszy płacz. Po ok. 2 godzinkach zmagań w końcu zasypia. Ja staram się przez ten czas do niej w ogóle nie odzywać, nie nawiązywać kontaktu wzrokowego, siedzę cicho z boczku przy przygaszonym świetle lub kładę się i wstaję za każdym razem, jak zapłacze, i tak do czasu aż w końcu nie zaśnie.

W dzień też zaczęła mieć problemy z zasypianiem. Widać, że jest zmęczona, trze oczka, ale jak ją położę do łóżeczka, denerwuje się, płacze, przewraca na brzuch i tak w kółko, ale jak już zaśnie, śpi spokojnie przez ok. 45 min do godziny. W ciągu dnia ma dwie takie drzemki. Julcia nie ma jeszcze ząbków, dziąsełka jednak nie są nabrzmiałe ani czerwone. Zaznaczę jeszcze, że nasz dzień jest bardzo usystematyzowany, staramy się robić wszystko o stałych porach. Mała zasypia wieczorem sama ok. godziny 20. Czym mogą być spowodowane te jej 2-godzinne przerwy w nocnym śnie? I problemy z zasypianiem? Gdzie popełniam błąd?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Zapewne objawy, które prezentuje Pani córka, związane są z ząbkowaniem. Wyrzynanie się pierwszego ząbka objawia się niepokojem dziecka długo zanim cokolwiek pojawi się na dziąśle. Do innych objawów ząbkowania oprócz zaburzeń snu mogą należeć, takie jak biegunka, gorączka do 38 st. C, objawy infekcji, kolki i inne. Na pewno należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza rodzinnego/pediatry w celu zbadania i zebrania dokładnych wywiadów. Dopiero wtedy można mieć pewność, że nie przeoczy się innej przyczyny takiego zachowania. Jeśli zaburzonemu snu dziecka towarzyszą jakiekolwiek inne objawy, takie jak wymienione wyżej oraz osłabienie, apatyczność, drgawki, drażliwość itp., należy zawsze skonsultować to z lekarzem. Pediatrzy znają bardzo dobrze ten problem i wiedzą, jak sobie z nim skutecznie radzić, wiedzą też do jakiego specjalisty ewentualnie skierować dziecko.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.