Dlaczego 10-miesięczne dziecko nie śpi w dzień?

10-miesięczne dziecko nie śpi w dzień. Nikola po około godzinnym usypianiu do południa (kiedy już się przewraca bo jest taka śpiąca) śpi max 30min i potem już do wieczora nic. Przez to chce iść spać coraz wcześniej (najpierw ok.19 - to było normalnie) teraz przed 18 (jest już nie do zniesienia taka jest zmęczona do tej godziny) i przez to budzi się rano coraz wcześniej. Normą było ok. 7-8, teraz jest ok. 6. Boję się że jak tak dalej pójdzie to o 4 przyjdzie mi wstawać... Proszę o pomoc. Kasia

Maluszki często muszą dopiero nauczyć się samodzielnego zasypiania, co utrudnia im fakt, coraz większych możliwości i ciekawości świata. Dodatkowo, niemowlaki nie umieją adekwatnie interpretować oznak z ciała (nie interpretują dyskomfortu, jako zmęczenia i nie wiedzą, że chcą po prostu spać i że , żeby zasnąć, trzeba leżeć spokojnie).
Warto nauczyć mała stałych pór spania i wstawania- w tym przypadku kłaść ja na drzemkę zawsze o tej samej porze i stanowczo, ale z miłością i spokojem przyzwyczajać do samodzielnego zasypiania. Początkowo, może być tak, że mała nie zaśnie, ale konsekwencja pozwoli jej się nauczyć, że jest to pora odpoczynku.

Witam. Wyobrażam sobie jak bardzo Pani może być umęczona. Niestety tak małego dziecka nie da się zaprogramować - śpi kiedy chce, a kiedy nie chce to nie śpi. Łatwiej w takiej sytuacji zaprogramować męża lub rodziców. To ważne, żeby ktoś Pani pomagał. Proszę zatroszczyć się o siebie i o pomoc przy dziecku. Pozdrawiam