Alergia na chomika

Witam, Od jakiegoś miesiąca na moim ciele pojawiają się swędzące krostki, które okropnie rozdrapuję (czasami nawet do krwi) oraz maleńkie białe plamki. Myślałam z początku, że to tylko zwykłe swędzenie, spowodowane wysuszeniem skóry. Jednak mimo stosowania balsamów i kremów nawilżających, problem nadal istnieje. Bardzo małe, wręcz niewidoczne, krostki pojawiają sie w szczególności na nogach i rękach. Omijają jednak twarz i plecy. Nigdy mnie coś takiego nie spotkało. Mieszkam razem z koleżanką, która ma chomika. Trzyma go w klatce. Regularnie wymienia mu wyściółkę. Czy możliwe jest, że mam alergię na chomika? Dziwnie to brzmi, ale tylko taka myśl mi przyszła do głowy. A ten świąd jest trudny do zniesienia. Czy moja hipoteza może być prawidłowa? Jeśli tak, to co mam zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią objawy rzeczywiście mogą wskazywać na alergię. Proszę jednak na spokojnie się zastanowić, czy w ostatnim czasie nie pojawiło się jeszcze coś nowego, oprócz chomika - nowy proszek do prania, płyn do płukania, stosowane kosmetyki, może nowo przyjmowane leki lub inne preparaty.

Przypuszczenia trzeba potwierdzić. Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego, który jeżeli potwierdzi uczuleniowe tło objawów, przepisze leki i skieruje Panią do alergologa. Wskazane bowiem będzie wykonanie testów w kierunku alergenów. Proszę się starać zmian nie rozdrapywać, żeby nie doszło dodatkowo do nadkażenia.

Pozdrawiam