Alergia czy różyczka?

Kilka dni wcześniej podrapałam się po karku. Po kilku godzinach wyszła tam wysypka, a teraz mam ją na szyi i dekolcie. Są to drobne, wysuszone krostki. Czy to alergia, czy może różyczka lub szkarlatyna? W sumie nie mam temperatury ani żadnych podobnych objawów. Nie swędzi, ale szpeci, jeśli ktoś temu się przygląda. Proszę o pomoc.

Witam!

Okoliczności wystąpienia wysypki wskazują na małe prawdopodobieństwo pochodzenia infekcyjnego. Trzeba jednak pamietać, że jej wystąpienie może nie mieć nic wspólnego w epizodem drapania skóry. Mógł być to zbieg okoliczności. W związku z tym nie mozna wykluczyć tła infekcyjnego.

Etiologii alergicznej jest również nie można wykluczyć, choć zwykle wysypce towarzyszy wtedy świąd. Reakcja alergiczna mogła najpierw wywołać świąd, a następnie pojawiła się wysypka bądź alergen występujący na skórze lub paznokciach, wprowadziła Pani podczas drapania głębiej, co wywołało reakcję.

Podsumowując, bez obejrzenia wysypki oraz uzupełnienia wywiadu, nie można postawić diagnozy. Warto udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub alergologa.

Pozdrawiam