Zapytaj lekarza

7 3 7 , 0 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Alergia czy różyczka?

Kilka dni wcześniej podrapałam się po karku. Po kilku godzinach wyszła tam wysypka, a teraz mam ją na szyi i dekolcie. Są to drobne, wysuszone krostki. Czy to alergia, czy może różyczka lub szkarlatyna? W sumie nie mam temperatury ani żadnych podobnych objawów. Nie swędzi, ale szpeci, jeśli ktoś temu się przygląda. Proszę o pomoc.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Witam!

Okoliczności wystąpienia wysypki wskazują na małe prawdopodobieństwo pochodzenia infekcyjnego. Trzeba jednak pamietać, że jej wystąpienie może nie mieć nic wspólnego w epizodem drapania skóry. Mógł być to zbieg okoliczności. W związku z tym nie mozna wykluczyć tła infekcyjnego.

Etiologii alergicznej jest również nie można wykluczyć, choć zwykle wysypce towarzyszy wtedy świąd. Reakcja alergiczna mogła najpierw wywołać świąd, a następnie pojawiła się wysypka bądź alergen występujący na skórze lub paznokciach, wprowadziła Pani podczas drapania głębiej, co wywołało reakcję.

Podsumowując, bez obejrzenia wysypki oraz uzupełnienia wywiadu, nie można postawić diagnozy. Warto udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub alergologa.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy