Antybiogram a trądzik

Witam, moj syn ma problem z tradzikiem. Dlaczego w Polsce lekarze nie chca zlecac antybiogramu???

Lek. Jolanta Miernicka

Antybiogram nie jest badaniem istotnym.Patogeneza trądziku związana jest z wieloma innymi czynnikami a bakterie są jednym z kilku elementów dodatkowo występujących w trądziku wytyczne postępowania w trądziku nie zawierają antybiogramu jako badania zalecanego.

Można go wykonać , ale to trochę sztuka dla sztuki, bowiem generalnie wiemy jakie bakterie wywołują tradzik. W zależnosci od stopnia zaawansowania trądzika ustalone są schematy leczenia.