Antybiotyk a skuteczność pigułek antykoncepcyjnych

Witam! W 15 dniu przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych zaczęłam brać antybiotyk (przepisany przez dentystę na stan zapalny zęba). Antybiotyk był przyjmowany 3 razy dziennie w dawce po 300 mg. Skończyłam brać antybiotyk w dniu, w którym przyjęłam 20 pigułkę z blistra. W 1 dniu przerwy między opakowaniami doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia. 3 dnia przerwy wystąpiło krwawienie nieróżniące się od poprzednich, poza faktem, że pojawiło się dzień wcześniej niż zwykle. Czy istnieje prawdopodobieństwo, abym zaszła w ciążę? Proszę o odpowiedź, ponieważ nie wiem, czy rozpoczynać kolejne opakowanie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Zarówno producenci antybiotyku, jak i tabletek, nie podają, aby między stosowanymi przez Pania preparatami zachodziły interakcje. Innymi słowy, nie sądzę, aby antybiotyk zmniejszył skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym ciąża jest mało prawdopodobna. Jeśli jednak nadal obawia się Pani, proszę wykonać test ciążowy (wiarygodny wynik można uzyskać już w 10 dobie od zapłodeniania).