Antybiotyk w czasie 7 dniowej przerwy od tabletek

Mam pytanie i byłabym wdzięczna za odpowiedź. Od 3 lat biorę tabletki h*** ostatnio musiałam przyjąć antybiotyk c*** i zaczęłam go brać w pierwszym dniu 7 dniowej przerwy w tabletkach i brałam go jeszcze przez następne 3 dni tej przerwy po przerwie, gdy zaczęłam kolejne opakowanie tabletek przy pierwszej tabletce uprawiałam seks, a facet skończył we mnie. I moje pytanie czy antybiotyk osłabił działanie tabletek chociaż był przyjmowany w 7 dniowej przerwie od tabletek? Czy mogę być w ciąży? Dziękuję za odpowiedź

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Interakcja antybiotyków i doustnych preparatów antykoncepcyjnych dotyczy antybiotyków o szerokim spektrum działania (działających na wiele gatunków bakterii) i polega na tym, że antybiotyki te zmniejszają aktywność jelitowej flory bakteryjnej przez co może dojść do zmniejszenia wchłaniania hormonów.

Zawsze w sytuacji otrzymania antybiotyku od lekarza proponuję zapytać od razu o możliwość wystąpienia interakcji w tym zakresie.

W opisanej sytuacji (podczas stosowania antybiotyku w czasie 7 dniowej przerwy) ochrona antykoncepcyjna powinna zostać zachowana.