Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Antybiotyk w przerwie pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych

Pani doktor, Stosuję doustną antykoncepcję, od miesiąca przyjmuję lek "Atywia". Zachorowałam na anginę i lekarz przepisał mi silny antybiotyk "Duomox 1g" - to amoksycyliny. Przeczytałam, że wpływają na antykoncepcję. Przyjmowanie antybiotyku rozpoczęłam w trzecim dniu 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.Czy przyjmowanie antybiotyku w czasie tej przerwy wpływa na antykoncepcję? współżyłam trzy dni przed przyjęciem antybiotyku.
KOBIETA ponad rok temu

Co to jest menopauza?

Menopauza to bardzo trudny okres w życiu kobiety. Nazywany jest również przekwitaniem. Pojawia się najczęściej u kobiet po 50 roku życia. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o menopauzie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej hamuje owulację. Oznacza to, że cykle są bezowulacyjne, a czas w którym rozpoczęła Pani antybiotykoterapię przypadł na przerwę między opakowaniami.
Ryzyko ciąży jest minimalne.
Jeśli w ulotce jest napisane, że antybiotyk może wpływać na antykoncepcję, to z pewnością tak jest - prawdopodobnie dotyczy to jednak sytuacji, w której tabletka antybiotyku jest zażywana jednoczasowo z tabletką antykoncepcyjną, lub w przypadku wystąpienia działań niepożądanych antybiotyku (zaburzenia flory bakteryjnej jelit i biegunka), co może przełożyć się na zmniejszoną wchłanialność doustnych leków antykoncepcyjnych z przewodu pokarmowego.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy