Antykoncepcja i antybiotyki a dodatkowe zabezpieczenie

Biorę tabletki antykoncepcyjne od paru miesięcy. Ostatni brałam antybiotyki wiec powinnam się zabezpieczać się dodatkowo w ciągu 7 dni przyjmowania leku oraz 7 po jego skończeniu. Wiec moje pytanie brzmi czy zawsze jest taka zasada ze 14 dni, niezależnie w jakim tygodniu przyjmowania tabletek jestem?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Reguła siedmiu dni mówi, że zawsze, gdy istnieje obawa o zakłócenie antykoncepcyjnego działania tabletek, przez następne siedem dni należy powstrzymać się od współżycia lub zastosować prezerwatywę, jako dodatkowe zabezpieczenie. Jest to spowodowane tym, że tabletki potrzebują owych siedmiu dni do ponownego przejęcia kontroli hormonalnej nad organizmem kobiety.

Po siedmiu dniach regularnego przyjmowania nie ma już ryzyka wystąpienia owulacji. Każde zakłócenie brania tabletek, czy to przez zapomnienie, czy przez farmakologiczne interakcje, takie zagrożenie stwarza. To, że jest ono najwyższe w pierwszym tygodniu brania tabletek, nie znaczy, że jest zerowe w kolejnych tygodniach.

Pozdrawiam serdecznie!