Po jakim czasie od ostatniej tabletki antybiotyku wraca zabezpieczenie?

Witam! Piszę w takiej sprawie, otóż wiem, że podczas brania antybiotyków oraz 7 dni po skończeniu brania należy się dodatkowo zabezpieczać, ale mam takie pytanie otóż 3 lutego skończyłam brać antybiotyk, był to mój 2 tydzień przyjmowania antykoncepcji. 10 lutego (włącznie) skończyłam brać tabletki antykoncepcyjne i od 11 lutego zrobiłam 7-dniową przerwę i moje pytanie jest następujące: od kiedy będę w pełni zabezpieczona? Kiedy nie będę musiała stosować dodatkowego zabezpieczenia? Czy w czasie tej przerwy między opakowaniami jestem już zabezpieczona? Skoro 7 dni po przyjęciu ostatniej tabletki antybiotyku przyjmowałam jeszcze antykoncepcyjne?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Słusznie postąpiła Pani stosując dodatkowe zabezpieczenie w wymienionych terminach.

Ze względu na przypadającą przerwę wskazane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez cały okres jej trwania. Wynika to z faktu, że całkowita ochrona w trakcie przerwy zależy od prawidłowego przyjmowania tabletek w ostatnim tygodniu blistra. Pani, o ile przyjmowała je regularnie, to jej skuteczność była obniżona długim efektem terapeutycznym antybiotyku. Wraz z przyjęciem pierwszej tabletki skuteczność tabletek zostanie wznowiona.

Pozdrawiam