Skrócenie cyklu a dodatkowe zabezpieczenie

Witam. Biorę tabletki jednofazowe od kwietnia. W zeszłym cyklu jedna z tabletek pokruszyła się, więc dla pewności wzięłam jeszcze jedną, co oznacza, że w ciągu 20 dni wzięłam 21 tabletek (w tym jedną pokruszoną). Zrobiłam 7-dniową przerwę, dostałam miesiączkę, po czym zaczęłam brać kolejne opakowanie. Dodam, że przez cały cykl, aż do tabletki z nowego opakowania, dodatkowo się zabezpieczałam lub/i nie współżyłam. Czy od czasu rozpoczęcia nowego opakowania jestem w pełni zabezpieczona?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jest Pani cały czas dobrze zabezpieczona. Przyjęcie dodatkowej tabletki, jakkolwiek niepolecane z uwagi na niepotrzebne stosowanie większej dawki hormonów i co za tym idzie niezdrowe, nie powoduje zmniejszenia działania antykoncepcyjnego. Jeśli przerwa trwała nie więcej niż 7 dni, a tabletki były przyjmowane regularnie na 7 dni przed oraz 7 dni po przerwie, to dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne.