Arytmia i zabieg ablacji przy otyłości

Witam!Moja mama ma 52 lata,jest bardzo otyła.Waży ponad 130 kg.Choruje na arytmie.Czasami ma silne bóle serca.Musi się poddać ablacji serca.Jednak czy przy ej ogromnej nadwadze,nadciśnienie i niewydolności żył kończyn dolnych ablacja jest bezpieczna?Bądź co bądź to operacja serca,więc ryzyko na pewno jest?A przy takich problemach jak u mojej mamy ryzyko jest chyba jeszcze większe?proszę o odpowiedż

Lek. Katarzyna Szymczak

Wymienione wyżej choroby na pewno zwiększają ryzyko okołozabiegowe. Ostatecznej kwalifikacji do ablacji dokonuje kardiolog oraz anestezjolog.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest przeanalizowanie wszystkich danych i wyników badań, Najlepiej byłoby zmniejszyć masę ciała. Proszę koniecznie udać się do lekarza kardiologa, po badaniu będzie można zalecić odpowiednie dalsze postępowanie.