Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Astma oskrzelowa - czy to prawidłowa diagnoza?

  Witam. Mam 16 lat. Od kilku lat leczę się od alergii, która potem przeszła w astmę. Codziennie przyjmuję leki wziewne i tabletki przeciwhistaminowe. Choroba jest dobrze kontrolowana i nie przeszkadza mi w codziennym życiu, jednak mam następujący problem. Przy intensywnym, zwłaszcza nagłym wysiłku fizycznym, czuję tak jakby ścisk w gardle/krtani. Odczuwam to jako gulę w gardle, która utrudnia oddychanie. Czasami po odpoczynku objaw ten zostaje wyparty przez kaszel. Wiem, że nie jest to typowy objaw astmy wysiłkowej, jak np. kaszel po wysiłku, czy duszność w klatce piersiowej. Objaw ten jest bardzo nieprzyjemny, ustępuje po użyciu leku szybko rozkurczającego oskrzela wziewne (nie mogę podać nazwy ze względu na regulamin). Dodam, że ten ucisk w gardle występuje wyłącznie po wysiłku fizycznym, zauważyłem, że zimno go nasila. Czy jest to po prostu nietypowy objaw astmy, czy powinienem się martwić czymś nowym? Dodam, że jestem pod opieką lekarza alergologa, jednak chciałbym się dodatkowo poradzić Państwa.
16 LAT ponad rok temu

Alergia. Fakty i mity

Czy człowiek rodzi się z alergią? Czy można być uczulonym na nieszkodliwe wcześniej alergeny? Czy alergia to to samo, co nietolerancja pokarmowa? Zobacz popularne fakty i mity na temat alergii.

Witam.

Opisane objawy nie są wcale nietypowe dla astmy oskrzelowej, wręcz przeciwnie. Ten - jak piszesz "ucisk w gardle" to duszność wysiłkowa - prowokacja wysiłkiem oraz zimnem są jak najbardziej typowe. Całość obrazu uzupełnia dodatkowo fakt ustępowania objawów pod wpływem leków bronchodilatacyjnych - rozkurczających oskrzela.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy