Kaszel po bieganiu u 24-letniej osoby

Witam! Chciałam zapytać dlaczego po każdym bieganiu niezależnie od pogody dopada mnie kaszel? Podczas biegu oddycham przez nos. Początkowo biegając oddychałam przez usta przez co dodatkowo po biegu drapało mnie w gardle mimo tego,że byłam zdrowa. Teraz oddycham przez nos, jednak po biegu nadal mam kaszel. Z gardłem jest w porządku, nie odczuwam żadnych dolegliwości. Czy w takim razie powinnam zaprzestać biegania czy ten kaszel po bieganiu to coś poważnego? Dodam, że kaszel mam tylko po bieganiu.

Aleksander Ropielewski

Może to wynikac z podrażnienia dróg oddechowych przez chłodne i suche powietrze. Dzieje się tak u osób o tendencjach do astmy wysiłkowej. W takiej sytuacji pomocne może być stosowanie lekó rozszerzających oskrzela przed wysiłkiem i odpowiednia rozgrzewka przygotowująca ukłąd oddechowy do wysiku. Polecam kontakt z pulmunologiem.