Badania dla pewności zdrowia urodzonego dziecka

Witam mam pytanie razem z żoną będziemy starać się o dziecko i czy s a i czy można zrobić jakieś badania aby mieć pewność że dziecko urodzi się zdrowe i czy zażywanie leków psychotropowych może mieć też jakiś wpływ pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w przypadku zażywanych leków należy sprawdzić w ulotce i ew. skonsultować z lekarzem zamianę (możliwe jest występowanie przeciwwskazań do zażywania leku w ciąży). W przypadku badań przede wszystkim wskazane jest wykonanie badań USG w trakcie ciąży. Nie istnieją metody pozwalające w 100% upewnić się odnośnie stanu zdrowia dziecka. W razie wskazań ginekolog prowadzący ciążę może skierować na badania genetyczne, jednak samo ich wykonanie obarczone jest możliwymi powikłaniami dla ciąży, dlatego nie powinny być wykonywane bez przyczyny.