Ciąża po 35. roku życia - czy dziecko ma szanse urodzić się zdrowe?

Mam 36 lat i właśnie muszę usunąć wkładkę hormonalną domaciczną, którą mam już prawie 5 lat. Mam juz jedno dziecko, ale mój mąż pragnie jeszcze jedno. Ja bardzo boję się zajść w ciążę w tym wieku ponownie - zanim zajdę w ciążę i urodzę, skończę juz 37 lat. Mam kilka pytań - jakie badania muszę przejść przed zajściem w ciążę, aby upewnić się, że dziecko ma szanse urodzić się zdrowe? I co mogę jeszcze zrobić (dla dziecka), oprócz zażywania kwasu foliowego, przed zajściem w ciążę?

36 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

przede wszystkim powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem. Twój wiek nie jest przeciwskazaniem do ciąży, zwłaszcza że masz już dziecko i to nie byłaby Twoja pierwsza ciąża.

Przed ciążą warto zrobić podstawowe badania profilaktyczne, takie jak morfologia, analiza moczu, przeciwciała przeciwko Toxoplsama gondii, różyczce - by sprawdzić czy jesteś zdrowa - skierowanie powinien wypisać Twój lekarz prowadzący. Warto też wykonać cytologię.

W trakcie ciąży powinnaś regularnie uczęszczać na wizyty i przestrzegać zaleceń lekarskich. Jest to bardzo indywidualna sprawa i warto byś nie rezygnowała z drugiego dziecka, wcześniej jednak przygotuj się na ciążę ze swoim lekarzem prowadzącym.