Badania echa serca i tętniak przegrody międzyprzedsionkowej

Witam, robiłem dzisiaj ECHO serca. Nie był to pierwszy raz. Ostatnio 2 lata temu i wszystko było ok. Dzisiaj lekarz powiedział mi, że mam tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej o podstawie 11mm, amplitudzie wychylenia 10mm, bez cech przecieku spoczynkowego, najpewniej PFO. Chciałem zapytać czy jest to wada serca czy to nic groźnego? Czy mogło coś takiego pojawić się samo po 2 latach skoro wcześniej nic nie było?

Piotr Pilarski

Jest to wada serca która występuje u 20-30 % ludzi. Jeśli jest bezobjawowa i bez przecieku to nie wymaga ani leczenia ani dalszej diagnostyki. Zmiana ta występuje od urodzenia.

Pozdrawiam.