Badania genetyczne w kierunku raka szyjki macicy

W mojej rodzinie mama zmarla na raka szyjki macicy i jej mama na ten sam nowotwor.Czy moge wykonac badania genetyczne i na czym one polegaja?

Badania DZIEDZICZNEJ predyspozycji do raka szyjki wykonywane są niezwykle rzadko i raczej wtedy w rodowodzie rak szyjki występuje niejako "przy okazji". Nawet więc jeśli rak wystąpił u córki i matki, nadal najbardziej prawdopodobna jest przyczyna wtórna - zakażenie HPV onkogennymi i przemiana nowotworowa. Natomiast jeśli nie wiadomo czy kobieta jest zakażona i jakim szczepem można wykonać badanie HPV DNA.