Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania genetyczne w kierunku raka szyjki macicy

W mojej rodzinie mama zmarla na raka szyjki macicy i jej mama na ten sam nowotwor.Czy moge wykonac badania genetyczne i na czym one polegaja?
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Niektóre kobiety boją się badań prenatalnych, uważając je za niebezpieczne. Rozwój medycyny i obecna wiedza na temat ciąży powodują spadek ilości powikłań. Badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta, która jest w ciąży, szczególnie te, które są po 35 roku życia. O bezpieczeństwie, o tym kto powinien zrobić te badania oraz co można zdiagnozować dzięki nim opowiada dr Katarzyna Pietuch.

Badania DZIEDZICZNEJ predyspozycji do raka szyjki wykonywane są niezwykle rzadko i raczej wtedy w rodowodzie rak szyjki występuje niejako "przy okazji". Nawet więc jeśli rak wystąpił u córki i matki, nadal najbardziej prawdopodobna jest przyczyna wtórna - zakażenie HPV onkogennymi i przemiana nowotworowa. Natomiast jeśli nie wiadomo czy kobieta jest zakażona i jakim szczepem można wykonać badanie HPV DNA.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy