Czy należy powtórzyć diagnostykę w kierunku HPV?

Witam. Czy kurzajki na stopach to choroba weneryczna ? Czy może ona prowadzić do Raka szyjki macicy? Jakie badanie zrobić any sprawdzić czy jest sie nosicielem wirusa ? Czy biocenoza pochwy a cytologia to to samo? Pytam ponieważ kiedyś dawno temu miałam ze 3 kurzajki na stopach ale wyleczyłam preparatem z apteki... potem długo nie mialam....moze z 10 lat nie miałam kurzajki i teraz sie pojawiła jedna na stopie niedaleko palców. Pracuje na kuchni 8h w jednych butach. Czy kurzajki mogły sie pojawić od butów? Czy w tym wypadku skoro kurzajki się powtórzyły po ilus tam latach czy warto zrobić biocenoze pochwy oraz badania na Worusa HPV??
KOBIETA, 28 LAT 7 miesięcy temu

Co to są mięśnie dna miednicy?

Mało kto z nas zastanawia się, nad funkcjonowaniem swojego organizmu. Dlaczego działa on tak, a nie inaczej? Warto jednak wiedzieć jak jak on pracuje. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat mięśni dna macicy.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

kurzajki na stopach pojawiają się w związku z obecnością innych typów wirusa HPV, niż te, które obecne są w szyjce macicy. Oznacza to, że nie wywołują one nowotworów narządów kobiecych i nie są one choroba weneryczną.

Oczywiście warto profilaktycznie wykonać badanie, które wykluczy u Pani obecność HPV w pochwie, jednak nie będzie to w żaden sposób powiązane z kurzajkami (tak samo, jak ocena biocenozy). W tym celu pobierany jest z niej wymaz, który jest poddawany badaniom molekularnym - mają one za zadanie wykryć materiał genetyczny wirusa.

Biocenoza pochwy jest czymś innym niż cytologia, ponieważ ocenia ona stan jej mikroflory.

Najprawdopodobniej ponowne pojawienie się kurzajki po 10 latach nie jest związane z używaniem tego samego obuwia, jednak może być to powiązane z pracą w ciepłych i wilgotnych warunkach. Jeżeli ma Pani obawy co do nawrotu tej przypadłości, zalecamy odbycie konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Więcej artykułów na podobny temat znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-w-polsce

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-jak-wazne-jest-to-badanie

https://portal.abczdrowie.pl/jak-powinna-przebiegac-cytologia-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/biocenoza-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/test-hpv

https://portal.abczdrowie.pl/hpv-jak-mozna-sie-nim-zarazic-i-przed-nim-chronic-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty