Badania potwierdzające depresję

Jakie badania należy przeprowadzić by stwierdzić ,że to jest depresja.Chodzi mi o podłoże:np badanie pracy mózgu,lub czy depresja nie jest spowodowana jakimś drobnym niedostrzedalnym udarem mózgu uszkodzeniem naczyń lub uciskiem na mózg.Czy wystarczy tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny głowy?Proszę o pilną odpowiedz,poniewaz branie psychotropów od 4 tygodni pogarsza chorobę a leki zostały włączone bez badań.

Witam,
depresję diagnozuje się na podstawie wywiadu psychiatrycznego lub psychologicznego, badania obrazowe nie są diagnostyczne w przypadku depresji, nie potwierdza jej ani nie wykluczą, depresją diagnozowana jest w rozmowie na podstawie objawów psychologicznych. Leki stosowane w depresji zadziałają po określonym czasie 4-6 tygodni, w pierwszym okresie może być odczuwalny paradoksalny wzrost objawów, warto to jednak zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym. Dla jasności podkreślę jeszcze raz jedynym własciwym dla diagnozy depresji

Coś przeszkodziło mi w dokończeniu odpowiedzi, chciałabym zapewnić że nie na podstaw do obaw, jedynym właściwym badaniem w diagnozie depresji jest diagnoza psychiatryczna poprzez rozmowę o objawach, samopoczuciu i innych objawach diagnostycznych. Tylko w wyjątkowych sytuacjach wymagana jest dodatkowa diagnostyka obrazowa. Na działanie leku trzeba poczekać, oczywiście jeśli zaistniały wątpliwości bardzo proszę wyjaśniać je z lekarzem prowadzącym, to bardzo ważne, czasami trzeba nieco czasu i być może nawet modyfikacji leczenia, żeby dobrać właściwe leczenie. Jednak proszę się nie obawiać, a raczej wyjaśniać wątpliwości z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam.