Dodatkowe badania w potwierdzeniu diagnozy zespołu paranoidalnego

Witam,jestem matką 25-latka,który od wczoraj jest na oddziale psychiatrycznym.Dziś usłyszałam ,że syn cierpi na zespół paranoidalny.Chciałam zapytać,czy można jeszcze zrobić badania,żeby diagnoza była jak najwłaściwsza?czy rezonans głowy w czymś by pomógł?.Mam chaos w głowie-wróciłam z zagranicy kilka dni temu i nie poznałam syna.Zareagowałam szybko,bo widzę,że potrzebna mu pomoc.Żeby tylko wszystko było właściwe,słuszne.Chcę pomóc i ratować,a nie skrzywdzić.Pozdrawiam.

Witam,
z mojej wiedzy wynika, że zespół paranoidalny jest często wstępną diagnozą stosowaną przy pierwszym rozpoznaniu zaburzeń z kręgu psychozy. Nie musi to być diagnoza ostateczna, zwłaszcza że objawy mogą rozwijać się w trakcie dalszej obserwacji klinicznej.
W kwestii stosownych badań powinien wypowiedzieć się specjalista psychiatra. Jeśli będzie Pani miała wątpliwości odnośnie diagnozy, zawsze może Pani zdecydować się na niezależną diagnozę u innego lekarza tejże specjalności.

Zachęcam na początek do umówienia się na rozmowę w ośrodku, w którym syn jest leczony. Może tam Pani skorzystać zarówno ze wsparcia psychologicznego jak i psychoedukacji. Lekarze będą potrafili najlepiej wyjaśnić i rozwiać Pani wątpliwości. W przypadku zaburzeń takich jak zespół paranoidalny diagnozę stawia się zwykle na podstawie objawów oraz wywiadu klinicznego, jeśli będą potrzebne jakieś dodatkowe badania- lekarze na pewno na nie skierują.