Czy brak motywacji do pracy jest objawem depresji?

Witam czy brak motywacji do pracy jest objawem depresji ? Dodam że często zmieniałem prace miałem różne niepowodzenia również w żyiu prywatnym.Od pewnego czasu mam problemy z komunikacją wśród znajomych i rodziny izoluje się boje się sam nie wiem czego o czym to świadczy ?

Witam. Opisywanych przez Pana objawów nie sposób zdiagnozować na podstawie tak krótkiego maila. Owszem brak motywacji do pracy, częste zmiany miejsca zatrudnienia, czy niepowodzenia w życiu prywatnym zapewne znajdzie Pan w klasyfikacjach jako objawy np. depresji, czy zaburzeń osobowości. Nie można jednak zapominać, że takie problemy dotyczą w pewnym sensie każdego z nas, a zwłaszcza ludzi młodych - takich jak Pan. Może więc być również tak, że przeżywa Pan kryzys związany z zadaniami, jakie niesie ze sobą dorosłość i zwyczajnie uczy się jej Pan. Trudności w porozumieniu z rodziną również mogą być oznaką takiego kryzysu, a jeżeli wynikaja one np. z różnicy zdań między Panem, a rodzicami wówczas pełnią ważną funkcję kształtowania własnej odrębności i swojego zdania.
Podsumowując: opisywane trudności mogą, ale nie muszą być powodem do niepokoju. Jeżeli jednak potrzebuje Pan rozmowy ze specjalistą i dokładnej diagnostyki proponuję wizytę u doświadczonego psychologa - psychoterapeuty.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam. Opisane objawy mogą być niepokojące. Warto zgłosić się do psychologa. Zdiagnozuje i zaproponuje najlepsza formę poradzenia sobie z kryzysem. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Nie znam Pana sytuacji na tyle, by móc diagnozować. Poza tym stawianie tak poważnych diagnoz przez internet nie jest dobrym pomysłem.
Liczne niepowodzenia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, częste zmiany miejsca pracy, skutkujące obecnie wycofaniem społecznym i brakiem motywacji do poszukiwania pracy, nie muszą świadczyć o depresji. Być może towarzyszy Panu wyuczona bezradność (w wyniku licznych niepowodzeń nie podejmuję się czegoś uważając, iż znów mi się nie uda).
Warto by zgłosił się Pan do psychologa/psychoterapeuty na konsultacje, w celu wyjaśnienia źródeł obecnych trudności, oraz by mieć możliwość poradzenia sobie z tym, co Pana niepokoi.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Na pewno spadek motywacji jest jednym z objawów depresji, nie jest jednak jedynym objawem. Sądzę, że postawienie diagnozy na podstawie tak szczątkowych informacji byłoby nieodpowiedzialne - depresja to poważna choroba i nazywanie wielu stanów słowem depresja wydaje się nadużyciem, stąd też poradziłabym Panu skorzystanie z wstępnej konsultacji psychologicznej w trakcie której będzie Pan mógł szerzej przedstawić swój problem i uzyskać konkretną diagnozę oraz dalszą ścieżkę pomocy.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek