Witam, brak motywacji, izolowanie się od rodziny, znajomych, obniżony nastrój mogą być objawem zaburzeń depresyjnych, jednak aby postawić taką diagnozę potrzebna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą. Jeżeli potrzebuje Pan wsparcia, rozmowy, proszę skorzystać z pomocy psychologa, telefonu zaufana: 116 123 (http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-kryzysowy-116123.html) Pozdrawiam serdecznie
Witam. Opisywanych przez Pana objawów nie sposób zdiagnozować na podstawie tak krótkiego maila. Owszem brak motywacji do pracy, częste zmiany miejsca zatrudnienia, czy niepowodzenia w życiu prywatnym zapewne znajdzie Pan w klasyfikacjach jako objawy np. depresji, czy zaburzeń osobowości. Nie można jednak zapominać, że takie problemy dotyczą w pewnym sensie każdego z nas, a zwłaszcza ludzi młodych - takich jak Pan. Może więc być również tak, że przeżywa Pan kryzys związany z zadaniami, jakie niesie ze sobą dorosłość i zwyczajnie uczy się jej Pan. Trudności w porozumieniu z rodziną również mogą być oznaką takiego kryzysu, a jeżeli wynikaja one np. z różnicy zdań między Panem, a rodzicami wówczas pełnią ważną funkcję kształtowania własnej odrębności i swojego zdania.
Podsumowując: opisywane trudności mogą, ale nie muszą być powodem do niepokoju. Jeżeli jednak potrzebuje Pan rozmowy ze specjalistą i dokładnej diagnostyki proponuję wizytę u doświadczonego psychologa - psychoterapeuty.
Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl
Witam. Opisane objawy mogą być niepokojące. Warto zgłosić się do psychologa. Zdiagnozuje i zaproponuje najlepsza formę poradzenia sobie z kryzysem. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Nie znam Pana sytuacji na tyle, by móc diagnozować. Poza tym stawianie tak poważnych diagnoz przez internet nie jest dobrym pomysłem.
Liczne niepowodzenia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, częste zmiany miejsca pracy, skutkujące obecnie wycofaniem społecznym i brakiem motywacji do poszukiwania pracy, nie muszą świadczyć o depresji. Być może towarzyszy Panu wyuczona bezradność (w wyniku licznych niepowodzeń nie podejmuję się czegoś uważając, iż znów mi się nie uda).
Warto by zgłosił się Pan do psychologa/psychoterapeuty na konsultacje, w celu wyjaśnienia źródeł obecnych trudności, oraz by mieć możliwość poradzenia sobie z tym, co Pana niepokoi.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
Na pewno spadek motywacji jest jednym z objawów depresji, nie jest jednak jedynym objawem. Sądzę, że postawienie diagnozy na podstawie tak szczątkowych informacji byłoby nieodpowiedzialne - depresja to poważna choroba i nazywanie wielu stanów słowem depresja wydaje się nadużyciem, stąd też poradziłabym Panu skorzystanie z wstępnej konsultacji psychologicznej w trakcie której będzie Pan mógł szerzej przedstawić swój problem i uzyskać konkretną diagnozę oraz dalszą ścieżkę pomocy.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Depresja z powodu braku pracy – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Brak motywacji do działania a depresja – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Co oznacza nadmierna senność i brak motywacji? – odpowiada mgr Anna Demarczyk
- Brak chęci i mobilizacji do pracy – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Stres z powodu zmiany pracy i brak motywacji do zmiany – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Brak motywacji do pracy u 28-latka – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Ustalenie stopnia zaawansowania depresji – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Brak własnej motywacji – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Co może znaczyć osłabienie, brak chęci do pracy i życiowy marazm? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Problemy z motywacją, konsekwentną pracą – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Dzień Otwarty (NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA
Bezpłatne konsultacje ze specjalistami, wykłady i
Terapia dopasowana do dziecka daje najlepsze efekty
Terapia środowiskowa jest szybkim i skutecznym spo
Poradnia psychologiczna dziecięca i dla dorosłych - kiedy się udać?
Poradnia psychologiczna jest placówką, z pomocy i