Badania w celu diagnozy cukrzycy

jakie badania trzeba wykonać aby wykryć cukrzycę. bardzo proszę o pomoc ponieważ mam dużo objawów świadczących o tym , iż jestem chora. Czy powinnam iść do szpitala, na jaki oddział ?

Szanowna Pani,

W podejrzeniu cukrzycy podstawowym badaniem jest oznaczenie stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej (tzw. glikemia przygodna). Jeżeli glikemia wynosi powyżej 200 mg/dl i pacjent opisuje objawy charakterystyczne dla cukrzycy, jest to podstawa do rozpoznania choroby. W sytuacji, gdy wynik jest niższy od 200 mg/dl przy występujących objawach choroby, zaleca oznaczenie glikemii na czczo, najlepiej dwukrotnie w kolejnych dniach. Jeśli poziom glukozy na czczo w dwóch kolejnych pomiarach jest wyższy niż 126 mg/dl, jest to podstawa do rozpoznania cukrzycy.
Jeżeli z kolei glikemia na czczo będzie podwyższona na poziomie 100 - 125 mg/dl, zleca się wykonanie tzw. krzywej cukrowej (doustny test tolerancji glukozy), na podstawie którego rozpoznawana jest albo cukrzyca, albo stan nietolerancji glukozy, będący stanem przedcukrzycowym.

Wszystkie wymienione wyżej badania wykonuje się ambulatoryjnie i nie wymagają one pobytu w szpitalu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
Dietetyk,
Ewa Myszka

Witam serdecznie,

Powinna Pani zgłosić się do lekarza internisty, pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na takie badania. Lekarz da Pan skierowanie na pomiar cukru

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Dzień dobry!
Proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego. Opowiedzieć mu dokładnie o swoim samopoczuciu, dolegliwościach i przypuszczeniach. Lekarz powinien skierować Panią na badania i na ich podstawie zostanie określony stan Pani organizmu.
Pozdrawiam!