Badania w celu diagnozy polimialgii reumatycznej

Jakie badania powinny być wykonane aby zdiagnozować polimialgię reumatyczną.

Wśród objawów klinicznych najważniejsze znaczenie ma występowanie bólu co najmniej 2 z 3 grup mięśni:

obręczy barkowej
obręczy biodrowej
szyi/karku.
Dodatkowym objawem dotyczącym mięśni jest uczucie ich sztywności po unieruchomieniu (po nocnym odpoczynku czy dłuższym bezruchu), trwające co najmniej 1 godzinę.

W badaniach laboratoryjnych stwierdza się:

przyspieszone OB (często >100 ml/h), jednak prawidłowe OB nie wyklucza choroby
duże stężenie CRP (białko C reaktywne) i fibrynogenu
zwiększenie aktywności fosfatazy alkalicznej.
W przypadku zapalenia stawów lub pochewek ścięgnistych w ocenie nasilenia zapalenia pomocne są badania obrazowe, tj. USG narządu ruchu oraz MR.

Nie bez znaczenia dla prawdopodobieństwa rozpoznania jest wiek chorego. Należy przeprowadzić diagnostykę w celu wykluczenia choroby nowotworowej, gdyż w przypadku wielu nowotworów pierwsze objawy przypominają te występujące w przebiegu polimialgii reumatycznej.

W celu ustalenia pewnego rozpoznania stosuje się kryteria opracowane przez zespół naukowców, najczęściej kryteria diagnostyczne wg Birda i Woodda oraz kryteria Healera.