Badanie krwi - CRP i Kreatynina

Witam, mam 47 lat, ważę 92 kg. Odebrałem wyniki laboratoryjne i proszę o interpretację poniższych punktów: 1) CRP ULTRA (stężenie)-2,65 mg/dl; (wynik)-wysoki; (wartości referencyjne)<=1,00 2) Kreatynina (stężenie)-1,67 mg/dl; (wynik)-wysoki; (wartości referencyjne) 0,70-1,30. Proszę o informację, oczekuję odpowiedzi. Włodek
47 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Nie uwzględnił Pan kilka istotnych informacji: z jakiego powodu zostały zlecone badania, czy leczy się Pan na coś na stałe, jakie są aktualne dolegliwości.
CRP ultra - czyli białko C-reaktywne ultraczułe, jest wskaźnikiem zapalnym o dużej czułości, które jest uznawane za wskaźnik korelujący z podwyższonym ryzykiem zawału serca.
Poziom kreatyniny jest podwyższony może być związany z jej nadmierną produkcją lub zmniejszonym wydalaniem.
Zwykle parametr ten jest używany do oceny fukcji nerek. Może być podwyższony w niewydolności nerek (upośledzenie funkcji wydalniczej nerek koreluje ze zwmniejszonym wydalaniem kreatyniny), przy zakażeniach układu moczowego, w kłębuszkowych oraz śródmiązszowych zapaleniach nerek, przy nefropatiach zaporowych z upośledzeniem odpływu moczu. Kreatynina jest wyższa także w stanach odwodnienia, a jej poziom zależy bezpośrednio od masy mięśniowej i wieku. Czasem u osób starszych i wyniszczonych nie obserwuje się wzrostu kreatyniny, mimo upośledzonej funkcji nerek.
Interpretacja podanych przez Pana wyników ściśle zależy więc od aktualnego obrazu klinicznego.
pozdrawiam serdecznie!