Bakterie paciorkowca grupy B w moczu w ciąży

Witam, jestem w 12 tyg. ciąży (dokładnie 11 tydz. i 4 dzień według USG). Dwa dni temu się dowiedziałam, że wykryto u mnie w moczu bakterie paciorkowca grupy B. Wiem, że jest ona niebezpieczna dla noworodka podczas porodu, dlatego podaje się rodzącej penicylinę. Wiem również, że ta bakteria żyję w organizmie człowieka i nie można się jej pozbyć. Dlatego nie rozumiem decyzji mojego lekarza, który już teraz przepisał mi antybiotyk - penicylinę 4 razy dziennie po 250mg (penicillin VK). Mam je brać aż 20 dni. Zastanawiam się czy te tabletki są bezpieczne dla dziecka, szczególnie przed zakończeniem 12 tyg.? Dlaczego mam te tabletki brać aż tak długo czy taka dawka antybiotyku nie wpłynie niekorzystnie na dziecko? Czy jest różnica jeśli przerwę tę kurację np. po 2 tyg, czy wtedy antybiotyk nie będzie działać? Proszę o odpowiedź martwię się, że więcej szkody przyniesie mi ta kuracja niż pożytku. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Obecność paciorkowca grupy B w moczu jest zupełnie czym innym niż wykrycie go w pochwie czy odbycie. To pierwsze oznacza, że w Pani drogach moczowych ma miejsce infekcja (być może bezobjawowa), którą należy leczyć antybiotykiem, gdyż nieleczona może doprowadzić np. do poronienia (należy ją leczyć również jeśli wyhodowano by inną bakterię niż paciorkowiec grupy B). Natomiast wyhodowanie paciorkowca w wymazie z przedsionka pochwy i odbytu, który pobieramy w trzecim trymestrze, nie oznacza, że mamy do czynienia z infekcją zagrażającą dziecku podczas ciąży. W tym przypadku obowiązuje nas jedynie, tak jak Pani już wie, antybiotykoterapia podczas porodu. W przypadku infekcji układu moczowego w ciąży, zwykle najpierw stosujemy leczenie amoksycykliną i ewentualnie zmieniamy lek po otrzymaniu wyniku antybiogramu. Leczenie trwa zwykle 7-10 dni. Tak więc lekarz z pewnością podjął słuszną decyzję, by Panią leczyć. Antybiotyk przepisany Pani nie zaszkodzi dziecku, nawet przyjmowany przez dłuższy czas. Nie jest to typowe leczenie- zarówno jeśli chodzi o rodzaj leku, jak i czas trwania terapii. Nie powinna Pani jednak bez konsultacji ze swoim lekarzem przerywać przepisanej kuracji. Być może istnieją jakieś dodatkowe okoliczności, które skłoniły go do takiej decyzji, a których ja nie znam. Radzę więc skontaktować się z nim niezwłocznie. Pozdrawiam serdecznie!