Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Łagodzenie bólu porodowego - oddychanie, relaks, poród rodzinny

Ból porodowy jest czasem bardzo trudny do zniesienia. Jak sobie z nim poradzić? Sprawdź, jak można naturalnie złagodzić przykre dolegliwości, których doświadcza kobieta rodząca.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, około 20-30% ciężarnych jest nosicielkami bakterii GBS. Obowiązkowo badanie na nosicielstwo powinna wykonać każda kobieta między 35. a 37. tygodniem ciąży, ponieważ faktycznie paciorkowce z grupy B mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Naturalnie Streptococcus B bytuje w przewodzie pokarmowym człowieka (może być skutkiem spożywania niepasteryzowanych przetworów mlecznych) i tam nie jest zagrożeniem ani dla matki, ani dla rozwijającego się płodu. W przypadku kolonizacji pochwy czy odbytu bakteriami, pojawia się ryzyko zarażenia dziecka podczas przechodzenia przez kanał rodny, co może skutkować poważnymi chorobami, a nawet śmiercią noworodka. Najczęściej w przypadku dodatniego wyniku GBS w trzecim trymestrze ciąży podaje się profilaktycznie antybiotyk, by zminimalizować wspomniane ryzyko z uwagi na zbliżający się termin porodu. W przypadku, gdy Streptococcus B wykryty zostanie na wczesnym etapie ciąży nie zawsze ginekolog decyduje się antybiotykoterapię - nie ustrzeże on ciężarnej przed zakażeniem na późniejszym etapie ciąży (a tj. wspominałam – zakażenie paciorkowcami jest niebezpieczne dopiero na ostatnim etapie ciąży). Więcej na temat samego badania oraz leczenia w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/gbs-wskazania-interpretacja-dodatni-gbs. Jeśli decyzja ginekologa prowadzącego ciążę niepokoi Panią, proszę go o tym poinformować, jednak warto pamiętać, że z pewnością podyktowana jest troską o Pani zdrowie i nie ma powodów do obaw. Natomiast, jeśli doskwiera Pani infekcja intymna, związana z obecnością upławów, proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza – każda infekcja tego typu powinna być leczona na bieżąco, choć nie zawsze z wykorzystaniem antybiotyku. Być może uspokoi Panią również wypowiedź naszego eksperta – ginekologa, w odpowiedzi na pytanie o paciorkowce na wczesnym etapie ciąży: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-paciorkowcem-a-wczesna-ciaza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy