Jakie badania hormonalne zrobić przy PCOS oraz antykoncepcji hormonalnej?

Bardzo proszę o pilną odpowiedź!

Mam zdiagnozowane PCOS na podstawie obrazu USG, podwyższonego testosteronu, rzadkich miesiączek, niskiego progesteronu i ogólnego obrazu klinicznego. Jednakże samo badanie hormonów miałam robione 2 lata temu. Nie miałam szczegółowych badań, jeśli chodzi o testosteron, w sensie miałam oznaczany tylko ogólny poziom, a nie np. dheas i androstendion. W tym momencie jestem po jednym opakowaniu Yasminn, które ma lekkie działanie antyandrogenne. Chcę zrobić w tej przerwie 7-dniowej szczegółowe badania. Do tej pory leczyłam się tylko u ginekologa, a teraz chcę wybrać dobrego endokrynologa-ginekologa i zrobić szczegółowe badania, jednakże chcę już do niego iść z wynikami badać.

1. Czy to jedno opakowanie Yasminn może zaburzyć wynik (wcześniej brałam po prostu luteinę na wywołanie)?

2. Jakie badanie powinnam wykonać (chodzi mi o możliwe źródła podwyższonego testosteronu)?

3. Czy powinien to być trzeci dzień cyklu, czyli 3 dzień "krwawienia z odstawienia"?

Witam serdecznie! Zespół policystycznych jajników jest jednym z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń hormonalnych u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jest przy tym jednym z najróżnorodniej przepiegających schorzeń. Ze względu na tenże różnorodny obraz kliniczny rozpoznanie zespołu nie jest sprawą łatwą i jednoznaczną. Postawienie jednej diagnozy możliwe na podstawie występowania różnych objawów.Niektórzy specjaliści rozpoznają PCO na podstawie występowania nieregularnych miesiączek, braku owulacji i rozpoznaniu androgenizmu bez względu na obraz USG, podczas gdy inni biorą pod uwagę wyłącznie charakterystyczny obraz jajników w badaniu ultrasonograficznym. Wykonywanie badań hormonalnych w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest bezzasadne. Już po pierwszym opakowaniu doszło do wybicia organizmu z naturalnej równowagi hormonalnej na rzecz sztucznej, regulowanej przez przyjmowane hormony. Jeżeli zależy Pani na wykonaniu badań dodatkowych, wskazane byłoby zatem odstawienie preparatu na miesiąc i wykonanie badań dopiero za kilka tygodni. Pozdrawiam