Białe, małe grudki na skórze głowy: czy to jakaś choroba skóry?

Od kilku lat ma problem ze skórą głowy. Na całej jej powierzchni (tam gdzie są włosy) mam dużo pojedynczych grudek / krostek wielkości drobnego ziarna piasku. Mogę je bez problemu oderwać ze skóry głowy. Są białe i suche. Niekiedy wypadnie mi włos z taką suchą, białą kulką na jego końcu. Głowa nie swędzi, odrywanie grudek nie boli. Narastają w drugim dniu po umyciu głowy. Jeśli ich sama nie oderwę, odpadają same i pojawiają się znowu we włosach. Dodatkowo, w drugim dniu po umyciu włosów widoczny zaczyna być w większości przypadków drobny łupież. Byłam u trzech dermatologów, bo nowa maść dawała jeszcze gorsze efekty - duże płaty łupieżu. Poza tym, nie mam większych problemów ze skórą. Jaki typ łupieżu, choroby skóry mogę mieć? Dziękuję za odpowiedź. Jola

KOBIETA ponad rok temu

Witam.

Rodzaj łupieżu ocenić można po obejrzeniu skóry głowy. Może być to nadwrażliwość na substancje zawarte w szamponach, może warto spróbować zastosować apteczne szampony hypoalergiczne. Do tego jednak czasu konieczne jest leczenie. Bardzo prawdopodobne jest iż mamy do czynienia z łupieżem pospolitym, który często związany jest z zakażeniem grzybiczym, a niepowodzemnie w jego leczeniu wynika z braku cierpliwości-niestety jest ono długotrwałe. Warto zakupić szampon apteczny przeciwłupieżowy i stosować zgodnie z instrukcją. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest stosowanie kuracji zaleconej przez dermatologa, która oprócz maści składać się powinna z preparatów do mycia i pielęgnacji skóry głowy z łupieżem - również zaleconych przez dermatologa.
Pozdrawiam.