Biały nalot na języku u 20-latki

Witam! Od niedawna mam pewien problem... Na początku czułam gule w gardle ciężko mi się połykało ślinę, a parę dni temu dodatkowo czuje gniecenie w klatce piersiowej przez co źle mi się oddycha, pojawia się to wtedy gdy jestem w spoczynku, siedzę lub leżę. Dodatkowo pojawił mi się biały nalot oraz czerwone kropeczki na języku. Co mi może dolegać?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie wspomina Pani o innych dolegliwościach, ale ból gardła może wskazywać na infekcję. Niewątpliwie warto skonsultować to z lekarzem POZ, który może udzielić teleporady i jeśli zajdzie taka konieczność – wystawić e-receptę na odpowiednie leki. Przyczyn białego nalotu może być wiele – jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, jest stanem fizjologicznym, zaś gdy wcześniej nie dostrzegła Pani tego problemu, to może on świadczyć np. o grzybicy. Zachęcam do zapoznania się z materiałem, który przybliży Pani kwestię białego nalotu na języku: https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku. Zespół objawów, o których Pani pisze może wskazywać na anginę. Odsyłam do sugestii naszych ekspertów, mogą okazać się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-przyczyna-bialego-osadu-na-jezyku. Anginę nietrudno odróżnić od przeziębienia lub grypy, więc sądzę, że kontakt z lekarzem POZ szybko rozwieje Pani wątpliwości. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.