Bieganie po wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego

Mam 60 lat jestem amatorem biegania, biegam od 12 lat dwa lata temu stwierdzono wymianę biodra lewa strona na wstawienie ENDOPROTEZY czy mogę dalej biegać. Na początku moglem biegać teraz sprawia mi to duży ból . Noga mi się skurczyła o 3 cm Bardzo proszę o odpis telefon czy dalej mogę uprawiać sport a co będzie po wstawieniu Endoprotezy z góry dziękuje Roman Czekam na odpis z poważaniem Roman F.

Witam,
rozumiem, że czeka Pan na zabieg wszczepienia endoprotezy? Zmiany zwyrodnieniowe, to zużycie powierzchni stawowych, szpara stawu zwęża się, kości pocierają o siebie - w takiej sytuacji bieganie NIE jest wskazane. Zaleca się ćwiczenia w ODCIĄŻENIU (np. woda - pływanie lub ćwiczenia w wodzie) lub najlepiej ćwiczenia z fizjoterapeutą, mające na celu przygotowanie do zabiegu - uelastycznienie mięśni kończyny dolnej, odciążenie stawu, nauka zachowań po zabiegu. Czy innych dolegliwości bólowych Pan nie ma? Nadwaga? Warto by było zwrócić uwagę na głęboką stabilizację - mięśnie głębokie. Słaba stabilizacja prowadzi do przeciążeń w pierwszej kolejności stawów biodrowych, do tego bieganie, które także mocno przeciąża stawy.
Co do biegania po zabiegu - to kwestia bardzo indywidualna, zależy od rodzaju protezy, przygotowania i odpowiedniego treningu.
Pozdrawiam

Znam pacjentów, którzy biegają z endoprotezą. Trzeba jednak trenować zgodnie z planem ustalonym z trenerem i fizjoterapeutą. Ważnym elementem są też treningi wzmacniające mięśnie i rozciąganie.